Webmail Nedir? Webmaile Nasıl Giriş Yapılır?

 

 

İnternet sitesi sahipleri alan adlarını mail adresi olarak kullanılabilir. Bu hizmet genel olarak Webmail olarak adlandırılmaktadır. Kendi alan adları ile oluşturdukları mailler ile oluşumlarına bir ciddiyet katmaktadır.

 

Webmail nedir, özellikle kurumsal firmaların birbirleriyle olan yazışmalarında ve belge, veri alımları gibi işler için kullanılan bir sistemdir. Büyük firmalar yaygın olarak kullanılan gmail, yandex, yahoo vb. mail hizmetlerini kullanmazlar. Alan adlarının yer aldığı [email protected] şeklinde bir mail adresini kullanırlar. Ön eki istediği gibi değiştirebilir ve kotasını kendi belirleyebilir. Ön eklere örnek olarak [email protected] şeklindedir. Genelde şirket içerisinde çalışılan departmanlara göre ön ek almaktadır. Mail sistemlerinin kendilerine özgü güvenlik yöntemleri bulunmaktadır.

 

Webmail sistemine giriş yaparken şifrenizi unuttuğunuzda sisteme kayıtlı güvenlik sorusunu yada yedek maili hatırlamama durumunda büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Özellikle kısa zaman önce hotmailde yaşanan sıkıntılardan dolayı birçok şirket muzdarip duruma düşmüştür. Webmail kullanarak bu sorunlardan kurtulabilir kendi sunucunuzun güvenliğini sağlayabilirsiniz. Gerektiğinde de şifrenizi tek tıkla sıfırlayın.

 

Webmail Kullanmanın Kurumsallık Açısından Önemi

Çok büyük çaplı firmalar bir web sitesi kurmak istediklerinde sırf ücretsiz diye blog sayfası üzerinden bir site oluşturmazlar. Bunu yerine domain ve hosting satın alırlar. Kurumsal imajı yaratabilmek için profesyonel tasarımcılar ile çalışırlar. Sitenin her türlü desteği için bi yazılımcı ile anlaşıyorlar. Nasıl bunlar kurumsallık açısından olmazsa olmaz parçalar ise mail işletmenin kurumsallığını tamamlayan en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Webmail servislerinin bir diğer olumlu ynı da outlook gibi mail servislerine kolayca entegre edilebilmesidir. Herhangi bir sunucu çökmesi problemi yaşandığında ya da istenmeyecek bir problemle karşılaşıldığında maillerinizi güven içinde saklayabilme imkanına sahipsiniz.

Bundan dolayı web site sahibi olanların mutlaka Webmail kullanması önerilmektedir.

 

Webmail Nedir?

Webmail kayıt olmuş olduğunuz mail adreslerinizi ve mail uygulamalrını kullanmadan chrome gibi internet tarayıcılarınız üzerinden görüntüleyebildiğiniz e-posta yönetim aracıdır.

 

Bu yönetim aracı ile web site sahibi olanlar webmail ile kendilerine bir alan adı edindikleri zaman bu alan adının uzantısına sahip bir mail adresi oluşturma hakları vardır.

Normal e-posta hesaplarınız ile gmail ve benzeri uygulamaları kurduğunuzda e-mail hesabınızı yalnızca bu uygulamalar ile açabilirsiniz. Ancak webmail teknolojisini kullanarak giriş yaptığınızda bütün cihazlarınızdan e-mail hesaplarınızı yönetebilirsiniz. Hesaplarınızın hepsine tek bir yerden erişim sağlayabilir, size gelen mailleri kontrol edebilir, ve almış olduğunuz maillere cevap verebilirsiniz.

Webmail aracını kullandığınızda size gelen mailler mail kutunuzun mevcut kotasından düşer. Yani webmail aracından çok fazla mail birikmişse yeni gelen mailleri göremeyebilirsiniz. Ya da size mail atan kişi kota aşıldı şeklinde bir hata mesajı ile karşılaşır. Böyle bir problemle karşı karşıya kalmamak için mailleriniz sürekli silmeniz gerekmektedir. Eğer silinmeyecek derecede önemli mailleriniz varsa bu mailleri bilgisayarınıza yedekleyebilirsiniz.

 

Webmail Firma Hizmeti

Yukarıda webmailin belli bir kotasının olduğunu ve gelen mailleri sürekli temizlemeniz gerektiğini belirtmiştik. Bazen bu işlemi sizin yapmanıza gerek kalmaz. Bazı webmail firmaları bu işlemi sizin yerinize yaparlar. Ancak siz yine de önemli olduğunu düşündüğünüz maillerinizi tekrar görmek isterseniz Outlook gibi mail servislerini kullanabilirsiniz. Bu sayede önemli gördüğünüz maiilerinizi bilgisayarınıza indirebilir ve saklayabilirsiniz.

 

Büyük çaplı bir şirketin web sitesindeki iletişim bölümünü incelediğinizde gmail hotmail ve yahoo gibi mail servislerini görmeniz pek mümkün değildir. Bunun başlıca nedeni firmaların kendi alan adı uzantısına sahip olan mail adreslerini tercih etmesidir. Örneğin [email protected] Çoğu büyük çaplı firma kendi alan adı uzantısına sahip mail servisini kullanır. Çünkü daha kurumsal bir imaj yaratır.

 

Bunun yanında firmaların departmanlarının da kendine özel mail adresleri bulunmaktadır. Tüm bu detaylar kurumsal bir firma olmanın gerektirdiği sorumluluklardır.

Mailleri Webmail Üzerinden Okumak

Eğer sizde maillerinizi webmail servisi aracılığı ile okumak istiyorsanız alan adınızın yani domain adresinizin başına webmail sözcüğünü ekleyin. Öğrenğin alan adınızın hostingdunyam.com olduğunu varsayalım. Webmail servislerini kullanmaya başlamak için webmail.hostingdunyam.com adresine bağlanmanız gerekir. Bunu tarayıcıya değil bu  şekilde link çubuğuna yazıp direk bağlanmanız gerekmektedir.

 

 

 

Webmail Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Webmail şifrenizi herhangi bir nedenden dolayı değiştirmek istiyor olabilirsiniz. Şifrenizi değiştirmek için ilk önce webmail servisine kullanıcı adınızı ve parolanızı girerek bağlanmalısınız. Giriş işlemlerinizi sağladıktan sonra üst bölümde yer alan kişisel ayarlar kısmına doğru ilerlemelisiniz. Karşınıza gelen sayfada şifre seçeneğine bir kez tıklayın. Daha şifre değiştirme ekranı karşınıza gelecek. İlk kısıma daha önceden kullandığınız ve az önce giriş yaparken yazdığınız şifreyi girmelisiniz. Daha sonra hemen altındaki yeni parola kuucuğu içrisine yeni kullanmak istediğiniz şifreyi girmelisiniz. Hemen sonra belirlediğiniz şifreyi tekrar girerek yeni şifrenizi onaylamalısınız.

 

 

Güvenliğiniz için şifre belirlerken uymanız gereken belli kriterler vardır. Bunlar;

  • Şifreniz en az 8 karakter olmalı,
  • Şifrenizde yalnızca rakam ya da yalnızca harfler bulunmamalı ,
  • Şifreniz en az 1 adet büyük harf, 1 adet küçük harf, 1 adet rakam ve 1 adet noktalama işareti içermelidir.
  • Kullanıcı adınızın birebir aynısı ya da doğum gününüz gibi basit parolalar olmamalı.
  • Yeni şifreniz, eski şifrenizden farklı bir şifre olmalıdır.

Webmail’de E-posta Nasıl Silinir?

Yukarıdaki paragraflarda webmail servislerinde bir mail kotanızın bulunduğunu ve bu kotayı doldurmamk için gereksiz mailleri silmeniz gerektiğini söylemiştik. Bu gereksiz mailleri şu şekilde yapabilirsiniz. İlk işlem olarak e-postanızda gelen kutusu bölümüne girmelisiniz. Silmek istediğiniz maillerin üzerine tıklamak suretiyle açmalısınız. Daha sonraki adımda üst bölümde bulunan postayı çöpe taşı diye bir buton göreceksiniz. Bu butona basarak belirlediğiniz maili silmiş olursunuz.

 

Eğer maillerinizi tek tek değil de toplu olarak silmek isterseniz kalvyenizdeki tuş kombinasyonlarından yardım almalısınız. Shift ve CTRL tuşalarına parmaklarınızı basılı tutarken silmeyi düşündüğünüz maillerinizi mouse yardımıyla seçmelisiniz. Daha sonra üst bölümde bulunan postayı çöpe taşı butonuna tıklamalısınız.

Silmiş olduğunuz e-postalar direkt olarak tamamen silinmez. yukarıdaki işlemleri uyguladığınızda çöp kutusuna taşımış olursunuz. Eğer bu maillere ilerde ihtiyacınız olmayacağını düşünüyorsanız bu çöp kutusundan da temizlemelisiniz. Bunu yapmak için sol alt kısımdaki klasör eylemleri butonuna tıklayın. Daha sonra boşalt butonuna tıklayın. Artık maillerinizi tamamen temizlemiş oldunuz.

E-postalar Bilgisayara Nasıl İndirilir?

Webmailde kotanızı dolduran ama önemli olduğunu düşündüğünüz mailleri bilgisayarınıza yedeklemeniz gerektiğini söylemiştik. Bu işlemi nasıl yapacağınızı anlatalım. Webmail servislerindeki önemli maillerinizi kişisel bilgisayarınıza indirmek istiyorsanız üst kısımda bulunan diğer eylemler butonuna bir kez tıklayın. Daha sonra açılan bölümde indir.eml seçeneğine tıklayınız. Daha sonra mailinizi bilgisayarınızın neresinde depolamak istediğinizi seçip tamam butonuna tıklayın. İşte önemli maillerinizi bilgisayarınıza yedeklemiş oldunuz.

 

 

Webmail’e Nasıl Giriş Yapılır?

Webmaile nasıl giriş yapılır? Webmail nedir? bu sorulara yanıt almak istiyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Webmail servislerine giriş yapabilmek için aşağıdaki adımları sırasıyla takip ediniz.

  1. com.tr adresinden Müşteri Panelinize giriş sağlayınız.
  2. Müşteri paneline başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra Hostinglerim’e tıklayınız.
  3. Webmail’ine giriş yapmak istediğiniz hostingin en sağında bulunan Yönet butonuna tıklayınız.
  4. 4. Açılan pencere Webmail’e Giriş Yap butonu karşınıza çıkacak. Bu butona tıklayarak webmail servislerine giriş yapabilirsiniz.

Bu yaptığınız işlem sonrasında webmail servisinize başarılı bir şekilde giriş yapmış olacaksınız. Sol taraftaki menüde “Gelen”, “Taslak”, “Giden”, “İstenmeyen” ve “Çöp” gibi bağlantı linkleri bulunmaktadır. Bu bağlantı linklerini kullanarak hemen  maillerinizi görüntülemeye başlayabilirsiniz. Başka birine mail atmayı dilerseniz ‘ileti gönder’ butonunu kullanabilirsiniz. Bu şekilde tanıdıklarınıza yeni mailler gönderebilirsiniz.

 

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)