Total blocking time TBT neden önemlidir? Bilindiği gibi Core Web Vitals (LCP, FID, CLS) ve NonCore Web Vitals (TBT, FCP, SI, TTI) metrikleri web sitesi performansını değerlendirmek için kullanılmaktadır. Bu göstergelerden TBT ve FID; web sitelerinin yanıt verebilirliğini değerlendirirken ilk sırada yer alır.

Toplam Blok Süresi (TBT) Nedir?

Toplam Engelleme Süresi veya Toplam Engelleme Süresi anlamına gelen TBT (Toplam Engelleme Süresi), bir web sitesinin sayfa yüklendiğinde klavyeye tıklayarak veya klavyeye basarak kullanıcı girişine yanıt vermesi için geçen toplam süreyi milisaniye cinsinden ölçen bir ölçümdür.

Sayısallaştırma

Total blocking time TBT neden önemlidir? HTML’yi ayrıştırmak, DOM’yi oluşturmak, CSS, JavaScript’i yürütmek ve kullanıcı girişini işlemek için ana iş parçacığını kullanır. Herhangi bir noktada, uzun süren bir görev meydana gelirse (50 ms’den uzun süren bu tür görevler, uzun süren bir görev olarak kabul edilir), ana iş parçacığı engellenecektir. Bu senaryoda, tarayıcı görevi keserek duramaz; tamamlanana kadar kullanıcı girişine yanıt yok. Tarayıcı, diğer görevler çalıştığı için kullanıcı girişine yanıt veremezse, kullanıcı bunu bir gecikme olarak kabul eder.

İdeal Toplam Zaman Bloğu Puanı Nedir?

Total blocking time TBT neden önemlidir? Yüksek bir TBT değeri, sitenin kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için olması gerektiği kadar duyarlı olmadığını gösterir. Düşük TBT puanı; Bu, ziyaretçilerin gezinirken etkileşimde bulunabilmeleri için sayfanın hazır ve duyarlı olduğu anlamına gelir.

  • İyi 300 ms’den az
  • İyileştirme Gerekiyor 300 ve 600 ms arası
  • Zayıf 600 ms

TBT Nasıl Hesaplanır?

Total blocking time TBT neden önemlidir? Tarayıcı, etkileşimli bir sayfa görüntülemek için sunucudan gelen yanıtı aşamalı olarak yorumlar. HTML kodunu yükler ve ayrıştırır, CSS ve JavaScript’i getirir ve komut dosyalarını değerlendirir. Bunların tümü ana ileti dizisini engelleyebilir ve sayfanın kullanıcı girişine yanıt vermesini engelleyebilir. Ana iş parçacığını 50 milisaniyeden fazla işgal eden bir görev “uzun görev” olarak kabul edilir, ancak FCP ve TTI arasındaki her uzun görevin toplam engelleme süresi TTB veya Toplam Engelleme Süresini verecektir.

50ms, Google’ın RAIL modelini temel aldığı için TBT için belirlediği süredir. RAIL modeli, görev sayısına bağlı olarak,  bir uygulama 50 ms’de çalışıyorsa, önceki görevlerin alabileceği fazladan 50 ms süreyi hesaplamanız gerektiğini varsayar. Bir görevin yürütülmesi 80 ms sürerse, bu sürenin 30 ms’si TBT’ye eklenir. Bir görevin yürütülmesi 5 ms sürerse, TBT’ye 0 ms eklenir. Toplam Blok Süresi, İlk Giriş Gecikmesi olarak da bilinen FID laboratuvar verilerine eşdeğerdir ve ilk İçerik Çizimi ile Etkileşim Süresi arasındaki süreyi ölçer.

Toplam Blok Süresi (TBT) Neden Önemlidir?

Total blocking time TBT neden önemlidir? TBT’nin önemi, optimize ederken web sitenizin yanıt verme hızını etkili bir şekilde artırmanıza izin vermesidir. Çünkü ana ileti dizisi engellenirse sayfanız ekran dokunuşları, klavye eylemleri veya fare tıklamaları gibi kullanıcı girişlerine yanıt veremez.

TBT’nizi yükseltirseniz, artık resmi olarak bir derecelendirme faktörü olarak kullanılan FID olan İlk Giriş Gecikmesi  (FID) değerini de yükseltirsiniz; örneğin bir web sayfasında gezinme çubuğundaki sekmelerden birine dokunduğunuzda web sayfasının yanıt vermesi 100 milisaniyeden daha kısa sürer. Yüksek FID değerleri, genellikle yoğun JavaScript yürütmesinin sonucudur.

Toplam Blok Süresi (TBT) Nasıl Ölçülür?

TBT değeri bir laboratuvar veya saha aleti ile ölçülür. Her iki grupta da aşağı yukarı aynı sonuçları alırsınız, ancak her araç farklı çalışır. PageSpeed ??Insights, Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu ve Search Console (Önemli Web Verileri Raporu), sonuçların gerçek kullanıcı deneyimlerine dayalı olduğu saha araçlarına örnektir.

Labs araçları arasında Site Denetimi, ChromeDev Araçları ve Lighthouse bulunur. Lighthouse,  sonuçlarınızı (toplam engelleme süreniz) mobil cihazlarda indirilen en iyi 10 bin web sitesiyle karşılaştırarak TBT puanını belirler.

Toplam Engelleme Süresi (TBT) Nasıl Optimize Edilir?

Total blocking time TBT neden önemlidir? Genellikle gereksiz JavaScript’i yüklemek, ayrıştırmak ve yürütmek çok zaman alabilen ana görevlerdir. Kodu kaldırarak veya bölerek TBT puanınızı düşürebilirsiniz. Tüm tarayıcılar,  hangi sayfa içeriğinin önce görüntülenmesi gerektiğini belirlemek için etkili bir algoritmaya sahiptir. Ancak geliştiriciler, TBT’yi azaltmak için belirli varlıkları birleştirerek veya geciktirerek bu süreci etkileyebilir. Google Chrome’da, geliştiricilerin TBT üzerinde maksimum kontrole sahip olmaları için JavaScript ertelemelerini devre dışı bırakan bir seçenek de vardır.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)