Taşınabilir İnternet, 4G bağlantı üzerinden, istediğiniz yerde (mobil kapsama alanı olduğu sürece), 4G yönlendirici veya USB modem aracılığıyla internete bağlanmanın bir yoludur. Bu işlem sizden veya şirketten herhangi bir konfigürasyon gerektirmez, bu da onu oldukça esnek bir yöntem haline getirir. Genellikle evde ikinci bir internet olması için kullanılır.

Taşınabilir internet sağlayan bir cihaza bağlanmak için evde sınırsız 4G hızına sahip olmanız veya sadece mobil veri sunan bir cihaza sahip olmanız yeterli olacaktır. Yapacağınız kullanıma ve bu yöntemi kullanma sıklığımıza bağlı olarak farklı oranlar ve teklifler vardır.

Taşınabilir bir Wi-Fi, tele-çalışmanın yükselişi sayesinde bu zamanlarda en önemli unsurlardan biri haline gelmiştir. Taşınabilir Wi-Fi, telekomünikasyon için gerekli bir cihazdır. Taşınabilir Wi-Fi, temelde evde bir Wi-Fi yönlendiriciye sahip olmakla eşdeğerdir, yalnızca pil tüketimi ve her yere götürebileceğiniz mobil ağ bağlantısı ile aynıdır. Bu tür bir cihazın fikri, sabit bir ağ bağlantısı olmayan bir yerdeyken dizüstü bilgisayarlar veya tabletler gibi diğer cihazları bağlamak için cep telefonunun WiFi bölge seçeneklerine bağlı olmak zorunda kalmamak şeklinde düşünülmüştür.

Bu nedenle, ara sıra dizüstü bilgisayarını mobil veriler aracılığıyla İnternet’e bağlaması gereken normal bir kişinin muhtemelen taşınabilir Wi-Fi’ye ihtiyacı yoktur. Bununla birlikte, birçok kişi daha profesyonel bir çözüm arayacak ve mobil veri içermeyen özel bir cihaza sahip olacaktır. Bu, son zamanlarda kesinlikle yaygın olan, farklı yerlerden telekomünikasyon yapan tüm insanlar için geçerli olabilir. Bu cihazlar genellikle başka isimlerle anılır. Mobil WiFi, taşınabilir yönlendirici, taşınabilir modem, mobil erişim noktası vb. En yaygını MiFi’dir.

Taşınabilir WiFi Nasıl Çalışır?

Taşınabilir İnternet Nedir?

Taşınabilir bir Mobil WiFi, normal bir 4G WiFi yönlendiricisi gibi çalışır. Yani, SIM kartınızın bağlanabileceği en yakın mobil ağdan sinyal alınır ve bir yönlendirici ile tam olarak aynı işlevleri yaparak bir WiFi ağı oluşturup dağıtır. Bu bağlantı tam olarak normal bir sabit yönlendirici gibi çalışır, ancak bir mobil cihazın tüm avantajlarına sahiptir.

Laptop olarak çalışabilmesi için bir bataryaya sahip olması gerekir. Genellikle 2000 mAh civarındadır, bu, genellikle çok yüksek olmayan yaklaşık 8 saatlik özerklik sağlar. Diğer daha gelişmiş alternatifler size örneğin 15 saat ve 3000 mAh veya daha fazlasını verebilir.

Yazılım tarafında, taşınabilir bir WiFi çalıştırmanın kullanıcıya maksimum konfor sunmayı amaçladığı açıktır. Bu cihazların arkasındaki fikir, insanlar için hayatı kolaylaştırmaktır, bu nedenle sadece SIM kartı takmanız, cihazı açmanız ve gerekli cihazları bağlamak için riski size ait olmak üzere anında gezinmeniz yeterlidir.

Son olarak, bulabileceğiniz alternatif özellikler olarak, geleneksel bir yönlendirici gibi ağa bağlı tüm cihazlar için multimedya içeriği paylaşmak adına microSD kartlar bağlama olasılığından bahsedilebilir. Ne gibi sorunları var ve bunları nasıl çözebiliriz? Taşınabilir bir WiFi’nin size muazzam olanaklar sunan bir cihaz olduğu açıktır, ancak her şeyiyle mükemmel değildir.

Bir yandan, bahsi geçen 8 saat standart bir değer olarak alınırsa, bir iş gününün doğrudan muadilini kapsayan çok rahat bir pil ömrüne sahip değildir. Bu göz önüne alındığında, en pahalı alternatifiniz, daha uzun pil ömrüne sahip bir cihaz üzerine yatırım yapmak olacaktır, ancak yapabileceğiniz tek şey, kullanım ömrünü uzatmak için bir powerbank kullanmaktır. Sadece 150 veya 200 liraya, taşınabilir WiFi’nin kendisinden 5 ila 10 kat daha fazla kapasiteye sahip olan ve mobil veya diğer cihazlarınızı şarj etmemize yardımcı olacak bir tane alabiliriz. Başka bir endişe, veri hizmeti için ayrı bir SIM karttan ödeme yapmak zorunda kalınabilir. Ucuz veri hızları elde etmek için bazı ipuçları verilebilir, ancak operatörünüz MultiSIM hizmetleri sunuyorsa, mevcut planlardan yararlanabilirsiniz.

Son olarak, taşınabilir bir Wi-Fi’nin tüm avantajlarını tamamen ortadan kaldıracak olası kapsama sorunlarından da bahsedilebilir. Gerçek şu ki, şu anda geniş bir 4G yelpazesi vardır, ancak neredeyse hiç kapsamanın olmayacağı kırsal veya uzak bölgelere ek olarak, düşük hızlı bölgelerde veya otoyollarda anlık kayıplar olduğu da doğrudur. Size en uygun kapsama sahip bir operatör seçmek ve bu rahatsızlığı göz önünde bulundurmak da önemlidir.

Taşınabilir WiFi için İnternet Oranları

Doğal olarak, taşınabilir Wi-Fi’nin keyfini çıkarmak için, kullanımınız için yeterli veri planına sahip bir SIM kartınız olmalıdır. Gereken GB miktarı tamamen bağlı cihazlarınızı nasıl kullandığınıza ve özellikle ne kadar medya tükettiğinize bağlı olacaktır. Bir saat boyunca e-posta kontrol etmenin bir saat Netflix izlemekle aynı şey olmadığı açıktır.

Bilgisayarınızda yapacağınız şey tam olarak yaptığınız neyse, kesinlikle bilgisayarınızın veri kullanımına bakmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için, başlat menüsünde “veri kullanımı” araması yapmanız yeterlidir; son bir ayda kullanılan veri miktarını bulabilir ve bir kullanım limiti belirleyebilirsiniz.

Her durumda, geçerli olabilecek sınırlamalardan önce operatörün koşullarına danışmanın çok önemli olduğu konusu bilinmelidir. Örneğin, taşınabilir WiFi gibi cihazlarla kullanımı yasaklayabilir veya video oynatmayı HD ile sınırlayabilirler.

Taşınabilir bir Wi-Fi, bilgisayarını veya diğer cihazlarını sıklıkla kullanan ve her yerde İnternet’e ihtiyaç duyan, ancak mobil veri paylaşımına güvenmek istemeyen herkes için ideal bir araçtır. Taşınabilir Wi-Fi cihazlarıyla, SIM kartı takmak ve tam bir Wi-Fi bağlantısının keyfini çıkarmak için kendi pili olan ayrı bir cihaza sahip olabilirsiniz.

Bu, telekomünikasyonun yükselişi nedeniyle özellikle yararlıdır, çünkü birçok çalışan işlerini her yerden yapabilir ve çoğu durumda istikrarlı ve doğru bir ağ bağlantısı garanti edilemez. Taşınabilir bir WiFi, mobil ağın sunduğu hizmetlerin en iyisini sunacaktır, bu nedenle kesinlikle ilginç bir seçenektir.

Piyasa çok rekabetçi fiyatlarla bu cihazlarla doludur. Bu nedenle, en iyi taşınabilir Wi-Fi modellerinin hangileri olduğunu ve bunları nasıl seçeceğinizi bilmek istiyorsanız, tüm bu bilgilere ve daha fazlasına sahip olacağınız eksiksiz diğer kılavuzları ziyaret etmekten çekinmeyin.

Taşınabilir İnternet Alternatifleri

4G Router veya USB modemin yanı sıra taşınabilir internet erişimi için daha fazla alternatifiniz de vardır. Örneğin, tethering adı verilen bir teknik olan WiFi’ye erişimimiz yoksa, cep telefonunuz aracılığıyla internete bağlanabiliriz. Tethering ile cep telefonunuzdan bağlanmak istediğiniz başka bir cihaza internet paylaşabilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için cep telefonumuzun Android veya IOS olmasına bağlı olarak birkaç adımı izlememiz gerekecektir. Android’e nasıl bağlanılır;

 • Ayarlara erişin,
 • Bağlantılar’ı tıklayın,
 • Paylaşmak için bağlantıyı etkinleştirin ve seçeneğe tıklayın,
 • Cep telefonunuzun Wi-Fi ağına bağlanmak için ad ve şifre görünecektir.
 • Bağlanmak istediğimiz cihazın adını ve şifresini girdikten sonra cep telefonumuzdan internette gezinebiliriz.
 • IOS ile nasıl bağlantı kurulur;
 • Ayarlara erişin,
 • Mobil veriyi tıklayın,
 • Kişisel erişim noktasına veya Ayarlar’a gidin,
 • Kişisel Erişim Noktasını etkinleştirin,
 • Cep telefonumuzun Wi-Fi ağına bağlanmak için ad ve şifre görünecektir.
 • Bağlanmak istediğimiz cihazın adını ve şifresini girdikten sonra cep telefonumuzdan internette gezinebiliriz.

Taşınabilir İnternetin Avantajları

Sınırsız veri fiyatları ekonomiktir, bu nedenle mobil veriniz bitmeden 4G yönlendiricinizde gezinebilirsiniz. Genellikle çok seyahat eden ve sabit bir çalışma noktası olmayan kullanıcılar için çok faydalı olabilir. Firma tarafından kurulum gerektirmez. Pilini şarj etmek için yalnızca 4G yönlendiriciyi takmamız gerekecektir.

Fakat, navigasyon hızı fiber optikten daha düşük olacaktır. Ayrıca sanki fiberiniz varmış gibi aynı anda çok fazla cihazı bağlayamayabilirsiniz. Sadece anlaşmalı olduğunuz şirketin kapsama ağının ulaştığı yerde kapsama alanınız olacaktır. 4G yönlendiriciler genellikle pahalıdır ve çoğu zaman yerleştirdiğiniz SIM yapılandırmanız gerekir.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)