Speed indexi nedir nasıl iyileştirilir, Hız indeksi anlamına gelen SI, kullanıcıların içeriğinizi tam olarak görüntülemesinin ne kadar sürdüğünün bir ölçüsüdür. SI, kullanıcının görüş alanındaki tüm içerik tamamen görünür olduğunda ne zaman yükleneceğini belirtir. Hız metriğinin, web sitesinin genel sağlığının yanı sıra kullanıcı deneyiminin (UX)  iyi bir göstergesi olduğu söylenebilir. Kullanıcı deneyimi ve performans arasında doğru dengeyi bulmak kolay değil. Web sitesi sahipleri için hiç bitmeyen bir savaş olan performans optimizasyonunda, sayfanın tam olarak yüklendiği algılandığında izlenmesi gereken bir ölçümdür.

Speed indexi nedir nasıl iyileştirilir, Pek çok alternatifin olduğu bir internet dünyasında kullanıcıları bekletmek,  bir rakibin sitesine hızlı ziyaretçileri takip etme riskini almak demektir. Hemen çıkma oranınız düşerse, dönüşüm oranınız yükselirse ve sitenizde geçirdiğiniz süre artarsa Google sitenizin “çalıştığına” inanır. Bu, ilgili anahtar kelimelerdeki sıralamanızı adım adım artırmanıza olanak tanır.

Hız Endeksi Nasıl Ölçülür?

Speed indexi nedir nasıl iyileştirilir, her ziyaretçi için algılanan hızı ölçmek neredeyse imkânsızdır. Bu noktada Google’ın geliştiricileri, oluşturdukları “Hız İndeksi” metriği ile öznel deneyimleri tahmin etmeyi kolaylaştırmış durumda. Sayfa yükleme sırasında içeriğin ne kadar hızlı işlendiğini ölçen HTTP arşivinden alınan verilere dayalı hız ölçümleri; yani SI değeri, sayfa hızı derecelendirmeniz ile veri tabanındaki site hız derecelendirmesi karşılaştırılarak bulunur.

Lighthouse’u puanlamaya gelince, önce tarayıcıya yüklenen sayfanın bir videosunu çekiyor ve kareler arasında görsel ilerlemeyi görüyor. Ardından, SI değerini bulmak için Speedline Node.js modülünü kullanır. Lighthouse’un web sitelerini sıralamak için kullandığı performans metriklerinden biri olan hız metriği, zamanı diğerleri gibi milisaniye değil, saniye cinsinden bildirir. Hız ölçümlerini yorumlarken aşağıdaki eşikler kullanılır:

  • İyi (hızlı) 0 ila 3.4 saniye
  • İyileştirme gerekiyor (orta) 3,4 ile 5,8 saniye
  • Zayıf (yavaş) 5, 8 saniyeden fazla

Hız Derecesi Nasıl İyileştirilir?

Speed indexi nedir nasıl iyileştirilir, sitenizde yüksek hız derecesine sahip olmak, ziyaretçilerinizi kullanıcı deneyimini olumsuz etkileyecek kadar uzun süre beklettiğiniz anlamına gelir. Hız optimizasyonunuzun ne kadar iyi çalıştığını anlamanın en iyi yolu hız endeksine bakmaktır. Bu nedenle sayfa yüklemenizi hızlandırmak için yaptığınız her şey SI puanınızı artıracaktır. Hız metrik değerlerini iyileştirmek için kodu optimize etmek, yüklemelerdeki görüntüleri doğru biçimde kullanmak, Javascript, CSS, HTML dosyalarını sıkıştırmak ve daha fazlası için öneriler sunuyoruz. Tarayıcının web sayfalarını görüntülemesine ve yüklemesine izin vermek içindir

Hız Ölçümlerini İyileştirmek İçin

Hız ölçümlerini iyileştirmek için yapılacaklar;

  • Ana iş parçacığı çalışmasını azaltın
  • JavaScript yürütme süresini azaltın
  • Web yazı tiplerini indirirken metnin görünür kaldığından emin olun

Speed indexi nedir nasıl iyileştirilir, bir tarayıcıdan sunucunuza bir istek gönderildiğinde, kodun kullanıcıya gösterilebilmesi için dönüştürülmesi gerekir. Oluşturma işlemi temel olarak web sayfasının içindeki HTML kaynak kodunu alır ve bunu DOM ağacını oluşturmak için kullanır. Ek olarak, sayfanızdaki CSS dosyalarının ayrıştırılması ve okunması ve CSS dosyasında istenen özelleştirmelerin ve özel stillerin sayfanıza uygulanması, oluşturma işleminin bir parçası olarak yapılır. Son olarak, kaynak kodunuzdaki Javascript kodu ayrıştırılır, okunur ve web sitenize uygulanır. Bu görevler gereksizse, kullanıcının bu oluşturma süresi boyunca gerekenden daha uzun süre beklemesi gerekecektir. Yapmanız gereken, oluşturma sırasında “iş parçacığı çalışması” olarak adlandırılan tarayıcı görevlerini en aza indirmektir.

Yapı Engelleyiciler

Yapı engelleyiciler, sitenizin diğer bölümlerinin yüklenmesini engelleyen komut dosyaları ve kodlardır. WordPress kullanıcıları, W3 Total Cache veya WP Rocket gibi bir önbelleğe alma eklentisi kullanarak oluşturmayı engelleyen kaynakları erteleyebilir. Oluşturmayı engelleyen kaynaklar gibi sunucunun işlem gücünü çok fazla tüketen çeşitli öğeler yükleyerek web sitenizin performansına zarar verebilirsiniz. Bunları azaltmak, web sayfalarının tarayıcıya daha hızlı gönderilmesine yardımcı olabilir. Bunun en basit çözümü, çok fazla JavaScript kullanmayı bırakmak veya JS’yi azaltmaktır.

Sayfanızda ne kadar çok JavaScript varsa, ayrıştırma ve derleme o kadar uzun sürer ve kullanıcıların içeriğinizi görmek ve sayfanızla etkileşim kurmak için daha uzun süre beklemesine neden olur. Ayrıca JS kontrolünün yanı sıra CSS ve HTML’yi de küçülttüğünüzden emin olmalısınız. Speed indexi nedir nasıl iyileştirilir, hız endeksitüm web sitenizin performansını ölçmek için bir tür küresel standart olarak hizmet eden kapsamlı bir ölçüm olarak kabul edilir. İlk İçerik Boyama (FCP), En Büyük İçerik Boyama (LCP), İlk Bayt Süresi (TTFB) ve İlk Giriş Gecikmesi (FID) gibi ayrıntılara odaklanmak da çok faydalıdır, ancak sitenizi kıyaslamak için daha önemlidir.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)