Basit Posta Aktarım Protokolü(SMTP), kullanıcılar arasında e-posta gönderimi ve alımı yaparken kullanılan bir TCP/IP protokolüdür. Bununla beraber, mesajlar alıcı kişi tarafından sıraya koyma kabiliyetiyle sınırlı olduğundan, kullanıcı kişinin mesajları kaydetmesine onay veren iki protokol bulunmaktadır. Bunlar; Posta Ofis Protokolü (POP3), ya da İnternet Mesaj Erişim Protokolü (IMAP) ile beraber kullanılır. Bir diğer söylemle, kullanıcı sıklıkla e-posta gönderimi için SMTP ve e-posta alımları için POP3 yada IMAP kullanan programlar kullanılır.

SMTP Nasıl Çalışır?

SMTP hizmeti; gönderen sunucu, bir İstemci, alan sunucu sıralaması içinde üç aşamalı işlem modeli kullanılır. Bu demek oluyor ki ilk olarak; Webmail ya da Outlook veya buna benzeyen e-posta istemcisinden gönderilen bir e-posta sunucusuna mesaj yollamak için SMTP protokolü uygulanır. İkinci aşamada gönderilmiş olan e-posta sunucusu ve e-posta alıcısı e-posta sunucusuna yollamak için SMTP’yi geçiş olarak kullanır. Son aşama olarak, alıcı ile sunucu, gelmiş olacak olan postayı POP3 ya da IMAP kullanarak indirmek için e-posta istemcisi (Webmail, Outlook vb) kullanılır.

SMTP ile IMAP Arasında Ne Fark Var?

SMTP Mail iletme, farklı bir sunucu ismine iletme (relay) yada mail yönlendirme (forwarding) gibi işlemler yapılır. Mail almak, dizinlemek yada okumak için IMAP protokolü kullanılması gerekiyor. Yani kısacası belirli bir mail istemcisi kullanılıyorsa da bunu yollamak adına SMTP, almak için bir POP yada IMAP ayarlarını da yapılandırmak gerekiyor.

SMTP’nin Tarihçesi

İlk olarak 1960 senesinde bugüne kadar elektronik haberleşmede farklı yöntemler kullanılmaya başlanmıştır. Buna rağmen SMTP protokolü ilk defa 1982 senesinde POSTEL firması sayesinde standart haline getirildi ayrıca rfc788 koduyla yayınlandı. Daha sonrasında ise bu standartları temel alan Unix BSD bazında ve dünya çapında en yaygın halde kullanılmaya başlandı. SMTP sunucusu Sendmail rfc788 kodu yayınlandı. Zaman içinde açık kaynak kodu olan linux işletim sistemleri sunucusu hizmetleri içerisinde fazla popülerdir. Bundan dolayı SendMail (MTA) popüler mail aktarım aracısı haline geldi. Bugün yüzlerce ayrı Mail Server hizmet yazılımı yayınlanmış durumdadır. En popüler olanlar ise Exim, Qmail, Postfix, Mail Enable, Icewarp, Mail, Microsoft Exchange gibi yazılımlar örnek olarak gösterilir.

SMTP Portu Kaçtır?

SMTP protokolü, 587, 25 ve 465 olmak üzere 3 ayrı port ve 2 ayrı güvenlik katmanı (TLS yada SSL) kullanılır. Sıklıkla gönderen ve istemci sunucu arasında SMTP Submission şeklinde nitelendirilen 587 numaralı TLS ve port güvenlik katmanı en yaygın kullanılandır. Mail alan ve gönderen sunucuların arasında 25 nolu bir standart port olarak kullanılır. İki sunucu arasında güvenli katman ile bir mail iletimi yapılacaksa da TLS yada SSL 465 numaralı port kullanılmaktadır. İstemci gönderen ile sunucu arasında 587 ne için kullanılıyor tarzında bir soru sorabilirsiniz. 

Seneler önce Türkiye içerisindeki servis sağlayıcılar spamla mücadele ADSL için kullanılacak olan IP bloklarında 25 numaralı portu kapatma kararı dolayısıyla istemci ve sunucu arasındaki 587 nolu port kullanılır. Bu uygulama başladıktan sonra Türkiye hızla spam mail gönderen ülkelerin içinde aniden sıralama kaybetmeye başlamış ve sorunu çözüme ulaştırmıştır. 

SMTP Mail Ayarları

Siteniz üzerinde yer alan bütün mail altyapısının düzenlendiği alandır. Sipariş mailleri, iletişim formu, üyelik aktivasyon maili tarzındaki verilerin iletimi de buradan yapılır. Bununla beraber siteniz üzerinden herhangi bir mail gönderimi de bu alan içerisindeki ayarlar kısmından yapılır. 

Bu alan üzerinden sistemin mail ayarları hakkında birtakım düzenlemeler yapabilirsiniz. Bu düzenlemeler içerisinde mevcut bulunan mail hesaplarını düzenleyebilir ya da yeni bir mail hesabı açabilirsiniz. SMTP mail ayarları 2 farklı bölümden oluşur.

SMTP Ayarları 

Herhangi bir işlem yapılmasına gerek duyulmadan otomatik bir şekilde sistem tarafından doldurulmuş bir biçimde gelir. Fakat daha sonrasında bu durumu değiştirmeniz gerekebilir. Bu nedenden dolayı karşınıza gelecek olan ayarların ne olduğunu detaylı bir şekilde inceleyelim.

SMTP Sunucu Adresi

Bu bölüm mail.siteadresiniz.com biçiminde doldurulmalıdır. Siteniz www.ideasoftdestek.com internet adresi ise bu kısma mail.ideasoftdestek.com şablonunu yazmanız gerekiyor. Sitenizin adresi www.hemensite.net ise bu bölüme mail.hemensite.net yazmanız gerekmektedir.

SMTP Kullanıcı Adı 

Siteniz üzerinden gönderilecek olan maillerin hangi adres kısmından gitmesi gerekiyorsa da o alana göndermeyi istediğiniz adres yazılmalıdır. Bu alana yazacak olduğunuz mail adresi sistemimizde daha önceden kaydedilmiş hesap olmalıdır. Kayıtlı olmayan mail adresleri bu alana eklenemiyor. 

Bu alana yazılmış olan mail adresi hangisi ise sipariş, aktivasyon ve iletişim mailleri bu adresin üzerinden gönderilecektir. Bu sebeple standart olarak bu alan [email protected] olarak dolduruyor.

Eğer bütün mailleriniz de [email protected] internet adresi üzerinden gönderilmesi istenirse ilk olarak [email protected] internet adresini açmanız gerekmektedir. Sonrasında SMTP kullanıcı adı kısmına da bu mail adresi girilmelidir. Bu şekilde sistemde bulunan bütün mailler artık [email protected] adresi üzerinden gönderilecektir. 

SMTP Şifresi 

Bir üst bölümde yer alan SMTP kullanıcı adı kısmına yazılmış olan adreslerin şifresini yazmanız gerekmektedir. Bu bölüm şifrenizi değiştirme alanı değildir. SMTP kullanıcı adı sekmesine yazılmış olan bu mail adresinin şifresini de ayrıca yazmanız gerekmektedir. Eğer şifreyi değiştirmek isterseniz mail hesapları bölümünden şifre değiştirme isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

SMTP Port 

587 olarak kullanılmalıdır. Eğer daha farklı bir mail sunucusu kullanmakta iseniz o sunucunun size vermiş olduğu portu girmelisiniz.  

Bu verilmiş olan bilgiler standart İdeasoft sunucu bilgileridir. Fakat siz verilmiş olandan mail sunucudan farklı bir mail kullanıyorsanız ayarlar kullanımınız için geçerli olmayacak ve mail sunucunun yapmakta olan kişi ve kurum tarafından bu bilgiler sizin için temin edilecektir. 

Mail Gönderim Sistemi

Mal hesaplarınızı İdeasoft üzerinden kullanmakta iseniz 1. İdeasoft seçilmesi gerekmektedir. Eğer farklı bir mail sunucusunu kullanıyorsanız 1. Diğer seçilmesi gerekmektedir. 

Mail Hesapları

Alan adınıza uzantılı mail adresi açma imkanınız olduğu gibi diğer bir seçenek olan daha önce açmış olduğunuz mail hesaplarını da yönetebilmektesiniz.

Bütün mail hesaplarınızı mail hesapları alanında listelenecektir. Eğer bir mail hesabınız varsa ve bunun şifresini değiştirmek istiyorsanız sağ taraftaki simgeli düzenleme butonuna basarak bunu kolayca halledebilirsiniz. Bu butona bastığınızda karşınıza şifre değiştirme ekranı gelecektir. Şifrenizi en fazla 32 en 8 karakter olacak biçimde yapmanız gerekiyor. Ayrıca içinde büyük harf, küçük harf ve rakamlar kullanma zorunluluğunuz bulunmaktadır. 

 

Farklı herhangi bir mail hesabı silmek istediğinizde ise sağ tarafında bulunan simgeli Sil butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Yeni Mail Hesabı Eklemek

Yeni bir mail hesabı eklemek istediğinizde ise Ekle butonuna basabilirsiniz. Oluşturabileceğiniz mail adresinin sayısı kullanmakta olduğunuz pakete göre farklılık göstercektir. 

Ekranınıza mail hesap adıyla şifrenizi girmeniz gereken bir ekran gelecektir. Hangi mail hesabını açmak istiyorsanız hesap adı kısmına yazabilirsiniz. 

Mail adresinizin şifresi en az 8 en fazla 32 karakterden oluşmalı ve bunun yanı sıra içerisinde rakam, büyük harf, ve küçük harf kullanılması zorunludur.

Oluşturmuş olduğunuz mail adresi ve şifre birbirinden farklı olmalıdır. Buna örnek verecek olursak [email protected] olarak bir mail adresi oluşturduğunuz zaman şifrede info geçmemelidir.

Mail Adresimi Nereden Kontrol Edebilirim?

Yeni bir mail eklemiş olduktan sonra isterseniz o mail adresini mozilla thunderbird, microsoft outlook gibi mail okuyan programlarda da kullanabilirsiniz. 

Yeni bir mail adresi ekledikten sonra dilerseniz o mail adresini microsoft outlook, mozilla thunderbird gibi mail okuyucu programlar üzerinden kullanabilirsiniz. Eğer online bir şekilde dilediğiniz zaman o mail adresine girmek isterseniz http://mail.siteadresiniz.com yazmalısınız. Yani alan adınızın bağlantısının başına www yerine mail ekleyerek o adrese girmelisiniz.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)