Bu makalemiz içerisinde Hazır Site Sihirbazı hizmetini alan kişilerin siteleri üzerinde Google Maps’i IFRAME şeklinde nasıl ekleyebileceklerini detaylı şekilde anlatacağız.

1- İlk olarak ” https://www.google.com.tr/maps ” linki üzerinden Google Maps’in içerisine giriş yapıyoruz. Sol üst tarafta bulunan arama bölümü kısmından da mevcut olan lokasyonu buluyoruz.

2- Arama kutusunun baş kısmında yer alan 3 çizgili butona tıklıyoruz. Açılan menü kısmından da ‘’Paylaşın ya da harita yerleştirin’’ sekmesine tıklıyoruz.

3- Karşınıza gelecek olan ekran üzerinde de öncelikli olarak bağlantıları paylaş seçili olacaktır. ‘’Harita Yerleştir’’ kısmına tıklayarak haritamız adına IFRAME kodunun hepsini kopyalayarak alıyoruz.

4- Hazır Site Sihirbazı içerisine giriş yaparak sayfaların yukarısında yer alan kontrol panelinde ” Gelişmiş -> Özel HTML ” seçeneği tercih edilerek sürükle bırak yapılmalıdır. Daha sonrasında ise sayfamız üzerinde haritanın olmasını istenilen yere sürükleyerek bırakıyoruz.

5- Özel HTML öğesini sürükleyip bırakarak istediğimiz alana getiriyoruz. Böylece boyutlandırmamızdan sonra Sağ yukarı kısımdan kalem simgesine tıklanarak Özellikler sekmesine tıklıyoruz.

6- Özellikler kısmında karşımıza çıkacak olan ekrandan HTML kodu kısmına Google Maps üzerinden alınan IFRAME kodu yapıştırılır. Daha sonrasında sağ aşağıda bulunan ‘’Uygula’’ sekmesine tıklanılarak işlemleri tamamlıyoruz.

7- İşlemlerin tamamı genel olarak bitti. Daha sonra üst menüde bulunan ‘’ Yayınla ‘’ sekmesi ile sitemizi yayınlıyoruz. Bütün işlemler doğru sıralama ve adım ile yapıldığı zaman site üzerinde haritaların sorunsuz bir şekilde yayınlandığını görebilirsiniz.

Google Maps Nedir? Günümüz koşullarında tabletler ve akıllı cep telefonları sayesinde çok farklı uygulamalara erişim sağlamak oldukça kolaydır. Bunun yanı sıra internete girebilme konusundaki olumlu dönüşünden dolayı da hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Bu uygulamalar kullanılarak hava durumlarına bakılabiliyor, bankacılık tarzı ve daha pek çok işi pratik bir biçimde halledebiliyoruz. Sıkça kullanılan bu uygulamalardan birisi de Google Maps uygulamasıdır. Peki Google Maps nasıl kullanılır? Google Maps Nedir?

Haritadan Daha Fazlasını Sunan Uygulama: Google Maps Nedir?

Hemen hemen herkesi cep telefonu içerisinde bulunan uygulamalardan birisi olan Google Maps uygulaması, en fazla da navigasyon amaçlı olarak kullanılıyor. Bunun haricinde dünyanın her yerini 3 boyutlu olarak görüntüleyebilme işlevinden dolayı kişileri, sanki gerçekten de geziyormuş gibi hissediyorlar. Kullanıcılara ücretsiz bir şekilde sunulan uygulama sayesinde seçtikleri herhangi bir şehir içerisindeki sokaklar, caddeleri adım adıma görüntüleyerek gezebiliyorlar.

Google Maps Özellikleri Nelerdir?

Google Maps uygulaması bilgisayarların haricinde tablet ve cep telefonu gibi mobil cihazlar içerisinde de kullanılabiliyor. Bilgisayarlarda herhangi bir tarayıcıya girmeye gerek duyulmadan www.google.com.tr/maps internet adresi üzerinden bu uygulamaya ulaşılabiliyor. Mobil cihazlarda da işletim sistemlerine göre Google Maps uygulamasını direkt indirerek kullanmak oldukça mümkündür. Uygulama açıldıktan sonra da bulunduğunuz konum belirlenmektedir. Buna göre de gidecek olduğunuz noktaya ulaşabilmeniz adına en uygun olan rota hesaplanabiliyor.

Google Maps kullanma, kişilerden gelen eleştiriler ve yorumlar daha çok dikkate alınarak yapılacak olan

 değişikliklerle beraber daha pratik hale geliyor. Yapılacak olan değişikliklerden en önemlisi ise uygulama kullanılırken telefonun çalması halinde yaşanan sıkıntılarla ile ilgilidir. Eskiden uygulama içerisinde yön tarifi alınırken telefon çaldığı zaman arka plan üzerinde yön tarifi anlatımı da devam ediyordu. Artık telefon çaldığı zaman uygulamanın yön tarifini durdurması da tercih edilebiliyor.

Google Maps Hakkında

Google Maps uygulaması sürekli olarak geliştirilirken engelli kullanıcılar da hiçbir zaman unutulmuyor. Hedef nokta harita üzerinde yazıldıktan sonra ise yol tarifi simgesi seçiliyor. Sonrasında toplu taşıma tercihi işaretleniyor. Seçenekler sekmesinde güzergahların alt kısmında ‘’tekerlekli sandalye erişimine uygun’’ tarzda bir alternatif görülüyor. Bu sekme tercih edildiği zaman engelli kişiler adına en uygun olan rota belirleniyor. Bu uygulama henüz dünya üzerinde birkaç tane şehirde hizmete sunulmuş durumdadır.

Sesli komut özelliği ile beraber uygulamayı daha pratik kılan diğer bir özellik şeklinde karşımıza çıkıyor. Uygulamayı genel olarak sürücüler kullanmaktadır. Bu özellik dikkate alındığı zaman ayrı bir önem kazanmaya başlıyor. Sürüş esnasında gözler yoldan ayrılmadan ve eller direksiyondan kaldırılmadan bu özellik kullanılmaya devam ediliyor. ‘’OK Google’’ denildiği zaman sesli komut özelliği devreye girmektedir. Böylece istenilen yer de sesli bir şekilde söylenerek bilgi alınabiliyor.

Google Maps Ne İşe Yarar?

Google Maps çoğunlukla şehirlerdeki hatların birbirleri ile bağlantıları ve toplu taşıma imkanları, bisikletliler için uygun güzergahlar sağlamaktadır. Bununla beraber arazi görüntüleri, uydu görüntüleri, özel araçlarla ulaşım adına belirli bir rota hesaplamaya da yardımcı olmaktadır. Bunları yaparken trafik durumu konusunda bilgilendirme, hedef ulaşma süre zarfını hesaplama ve benzeri pek çok imkan sağlıyor. Bu imkanları ayrıntıları ise aşağıdaki gibidir:

Hedefe Ulaşmak İçin En Pratik Güzergahı Hesaplama

  • Genel olarak bir yere gidilirken yol tarifi alma amacıyla kullanılan uygulama, trafikteki duruma göre bilgiler vermektedir. Buna göre de en kısa süre içerisinde gidilebilecek olan rotayı ve ayrıca sürenin de ne kadar olduğunu hesaplıyor. Kullanıcılar alternatif olan güzergahlar içerisinden kendileri adına uygun olanı da tercih edebiliyor.

3 Boyutlu Gezinti

  • Google Maps uygulamasının Street View özelliği ile beraber dünyanın dört bir yanı üzerindeki noktalar görüntülenebiliyor. 3 boyutlu görsel içerisinde dolaşmayı isteyen kişiler parmaklarını ekranda yukarı-aşağı ve sağa-sola sürükleyebiliyor. Böylece pusulayı da kullanabiliyor. Uygulama yatay mod üzerinde daha geniş bir görüntü de sunuyor.

Toplu Taşıma İle Güzergâh Belirleme

  • Bir hedefe giderken toplu taşımaları kullanmayı istiyorsanız, Google Maps yine de en pratik olan rotayı oluşturabilmeniz adına sizlere yardımcı oluyor. Otobüs, vapur ve tren seferlerinin saatler, hangilerine binip nereden bir aktarma yapılması gerektiği tarzındaki bilgilere de ulaşılabiliyor.

Konum Paylaşma

  • Uygulama, bulunulan noktayı başkalarıyla paylaşma fırsatı veriyor. Birileri ile buluşacağınız zaman oldukça pratik olan özellik sayesinde de anlık konum paylaşımları yapılabiliyor. Bağlantıya tıklayan kullanıcılar belirlenen süre zarfı boyunca veya süresiz olarak da konumu görebiliyor.

İş Rotası Oluşturma

  • Uygulama içerisinde yer alan iş rotası sekmesi aracılığıyla her gün işinize gitmeden önce evden ne zaman çıkacağınızı görebilirsiniz. Bunun için de uygulama içerisinde iş ve ev adresini kaydetmek gerekiyor.

Zaman Çizelgesi Yaratma

  • Gezmeyi seven kişiler adına faydalı olabilecek özelliği ile beraber Google Maps uygulama gün içerisinde hangi konumlara gidilebileceğini de gösteriyor. Hangi araç ile gittiğinizi ve ne kadar süre yürüdüğünüzü bu özellik ile gün içerisinde giderek unuttuğunuz yerleri hatırlayabilirsiniz.

Mesafe Hesaplama

  • Google Maps iki nokta arasında yer alan mesafeyi km şeklinde görme fırsatı da sunuyor. Bunun adına uygulama içinde yer alan ilgili olan yerlere her iki noktanın da adı yazılıyor. Rota hesaplama istenildiği zaman otomatik olarak da mesafelerin ne kadar oldukları sunuluyor.

Yakın Civardaki Yerleri Görme

  • Uygulama içerisinde belirli olan bir noktanın yakınındaki restoranları, parkları, tarihi yerleri, kafeleri ve buna benzer olan diğer yerleri görebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda bu yerlerle ilişkili olan kişilerin yaptıkları yorumlar ve verdikleri puanlar da görülebiliyor.

Park Yeri Bulma

  • Google Maps rota hesaplama yapılırken canlı trafik verilerini de kullanıyor. Böylece hedef noktaya ulaşıldığı zaman o bölge içerisinde park etme konusunda ne tür bir durum hakkında kullanıcılarına bilgi sunuyor. Park için ne denli bir süre ayrılmaları gerektiği de önceden bilinebiliyor.
0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)