Ping Ne Demek? Herhangi bir bilgisayardan alınan bir veri paketinin ilgili sunucuya iletilmesi sırasında geçen süredir. Sözde “gecikme”, veri paketi ile sunucu arasındaki gecikmenin genellikle milisaniye cinsinden ölçüldüğü ping miktarı arttığında meydana gelir. Çevrimiçi oyunlarda milisaniyelik gecikme bile çok önemli olduğundan, ping sorunları oyuncular için oldukça can sıkıcı olabilir.

Veri Paketi Yolu

 

Ping Ne Demek? Ping’in ne olduğunu ve paketlerin sunucuya nasıl ulaştığını anlamak, ortaya çıkabilecek ping sorunlarına çözüm bulmak için bize önemli bilgiler sağlayabilir. Online oyun dünyasında vakit geçirmeyi sevenlerin aşina olduğu ping kelimesi upload ve download kavramından farklı olsa da en az bu kavramlar kadar önemlidir.

Öncelikle oyunu online oynayabilmek için bilgisayarın sunucu ile sağlıklı bir bağlantı kurması gerekmektedir. Çevrimiçi oyunlarda bu, esas olarak belirli bir kullanıcı adı ve şifre girilerek yapılır.  Oyunda oyuncu rakibini alt etmek için “ateş et” butonuna bastığında bu komut ilk olarak klavyeden bilgisayarın ilgili birimine iletilir.

Oyuncunun bilgisayarı daha sonra bu komutu sunucuya başarılı bir şekilde iletmek için internet bağlantısını kullanır ve paketin sunucuya yolculuğu başlar.  Bu yolculuk göz açıp kapayıncaya kadar sürerken, bilgisayar ile sunucu arasındaki mesafeye göre milisaniyeler arasında değişir. Başka bir deyişle, bir bilgisayar sunucudan ne kadar uzaksa, aynı oranda daha fazla ping artacaktır. Sunucu ile bilgisayar arasındaki yakın mesafe, elbette daha az gecikme anlamına gelir. Ancak aynı internet bağlantısına çok sayıda kullanıcı bağlanırsa veya aynı bağlantı üzerinden birden fazla aktarım yapılırsa, veri paketlerinin aktarımı da önemli ölçüde yavaşlayacaktır. Veri paketinin kullandığı rota üzerindeki trafik artacağından; veriler sunucuya daha yavaş bir hızda iletilecektir.

Ping Süresini Azaltmak İçin Ne Yapılabilir?

 

İlk olarak, çevrimiçi bir oyuna bağlanmadan önce, bilgisayarınızın arka plan etkinliği için İnternet’i kullanmadığından emin olmanız gerekir. Çünkü yükleme ve gönderme sırasında kullanılan internet bağlantısının önceliği sadece oyunda verilen komutları sunucuya iletmek olmayacaktır. Birden çok eşzamanlı işlem, paketin sunucuya giden yolundaki trafiği artırabilir.  Bazı çevrimiçi oyunlarda, kullanıcının bir sunucu seçme seçeneği vardır. Böyle bir seçeneğiniz varsa, bulunduğunuz yere en yakın veya en az meşgul sunucuyu seçmek daha düşük gecikme süresi sağlar. Kullanılan bağlantı türü de ping hızını ciddi şekilde etkiler.

Ping Ne Demek? Işık hızına yakın bir hızda veri iletimi mümkün olduğundan fiber optik bağlantı tipi seçimi ping sürelerini kısaltmak için oldukça etkili bir çözümdür. Kablolu bir bağlantı, Wi-Fi gibi bir kablosuz bağlantıdan çok daha iyi performans sağladığından, bu kolayca çözülebilir bir sorundur. Wi-Fi kullanıyorsanız, modeminizden bilgisayarınıza bir Ethernet kablosu bağlayarak bağlantı türünüzü kolayca kablolu bağlantıya dönüştürebilirsiniz.

Ethernet kablosu ile interneti modeminizden cihazınıza daha doğrudan ve daha akıllı bir şekilde aktararak ping sürelerinizi büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Kablolu bir bağlantı da kısa vadede ping değerlerinin çok fazla dalgalanmasını engelleyerek daha sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunacaktır.

Ping Süresi Hala Düşmüyorsa?

 

Ping Ne Demek? ISS’nizin altyapısı, veri paketlerini yeterince hızlı aktarmak için uygun donanıma sahip olmayabilir. Ethernet kablosu gibi bileşenleri kontrol ettikten sonra servis sağlayıcınıza başvurabilirsiniz. Bilgisayarınız, varsayılan DNS’den farklı bir DNS sunucusu kullanıyor olabilir. Varsayılan DNS sunucusuna geçerseniz, sisteminiz en yakın DNS sunucusu ile haberleşecek ve ping süreleriniz azalacaktır.

Ping Ne Demek? Kullanıcılar bazen FPS ve ping kavramlarını karıştırabilir. Oyun sırasında Saniye Başına Yetersiz Kare Sayısı, komutların geç verildiği yanılsamasını yaratabilir. Ancak FPS ile internet bağlantısı arasında bir ilişki yoktur. Sisteminizin oynadığınız oyun için yeterli FPS sağladığından ve sorunun pingden kaynaklanmadığından emin olmanız gerekir

Aynı şekilde kullanıcıların ping konusunda sıklıkla karıştırdıkları konulardan biri de internet hızının ping değerini etkilediği fikridir. Ancak, ping’in internet hızından çok internet bağlantı türü ile ilgisi olduğu unutulmamalıdır.

Oyuna Başlamadan Önce Gecikmeyi Bulun: Ping’i Kontrol Edin

Sıralama veya seviye atlama gibi sizin için çok önemli olan rekabetçi bir maça girmeden önce bir internet ping testi oldukça ekonomik olabilir. Yapacağınız basit test ile hızlı bir şekilde ping durumunuzu görebilir ve pinginiz yüksekse oyuna başlamadan sorun giderme moduna geçebilirsiniz.

İnternet servis sağlayıcıları da dahil olmak üzere internetteki birçok web sitesi, internet hızınızı ve gecikmenizi anlamanıza yardımcı olabilir. Ping testi sağlayan bazı hizmetler, kiralanan sunucunun ping testi yapabileceği seçenekler sunabilir. Oynayacağınız oyunun sunucusunun nerede olduğunu öğrendikten sonra, ping test hizmeti aracılığıyla benzer veya komşu sunucuları seçerek oyun genelindeki ping değerinizi öğrenebilirsiniz.

İdeal Gecikme Nedir?

 

İdeal gecikme, oynanan oyunun türüne veya bilgisayarda gerçekleştirilen işleme göre değişebilir. Vereceğimiz bilgilerle, sizin için hangi ping sürelerinin kabul edilebilir veya ideal olduğunu kolayca öğrenebilirsiniz.

40 ila 20 ms (milisaniye) arasındaki bekleme süreleri, genellikle profesyonel çevrimiçi oyuncular tarafından ideal ping olarak kabul edilir. Bu aralıkta, komutlar sunucuya oldukça hızlı bir şekilde iletilir ve sorunsuz bir oyun deneyimi sağlanır. 20 ve 50 ms aralıkları profesyonel oyuncular tarafından yeterli gecikme olarak görülmese de genel kullanıcılar için yeterlidir. Bu süre zarfında, komutu sunucuya almak için geçen süre neredeyse algılanamaz. Oyun, ping 50-100 ms arasında sabit kaldığı sürece oynanabilir, ancak bu da ideal gecikme aralığı değildir. Ancak bu gecikme, genel internet kullanımı sırasında zar zor fark edilir.

100 ila 500 ms arasında bir ping değeri, oyunu çok zorlaştıran bir aralıktır, ancak internette gezinirken fark edilir bir sorun değildir. Çünkü 500 ms veya daha fazla bir ping değeri “yüksek ping” olarak kabul edilir ve internet bağlantısında bir sorun olduğunu gösterir.

Ping’e Ne Sebep Olur?

 

Ping Ne Demek? Ping’in nedeni sorusuna gelince, internette bununla ilgili çok fazla bilgi var ama genel olarak ping’in nedeni sorusunun ilk cevabı bağlantı tipi oluyor. Örneğin ADSL, 3G ve fiber gibi bağlantı türlerinin hepsinin farklı ping değerleri vardır. Bu bağlantı türlerinden en az ping sorunu olan, en hızlısı olan fiber optiktir.

Özellikle çevrimiçi oyunlar oynarken yüksek ping’in bir başka nedeni, aynı bağlantıya bağlı farklı cihazlar kullanılarak video ve film izleme platformlarının kullanılması veya indirilmesi olabilir.

Ping Ne Demek? Bağlantınızı aynı anda birden fazla bilgisayar veya cihaz kullanıyor olabilir. Ayrıca, bağlantınızı başka hiçbir kişi veya cihaz kullanmıyorsa ve hala ping’inize neyin neden olduğunu merak etmenize neden olan yavaşlık yaşıyorsanız, kullanılan uygulamalar ve programlardır. Arka planda internete doğrudan bağlantı da artabilir.

VPN Kullanmak Ping’i Etkiler Mi?

 

Ping Ne Demek? Ping, internet trafiğinizin kat etmesi gereken mesafeden, özellikle de oraya ulaşmak için izlemesi gereken yoldan etkilenir. Bir VPN, internet trafiğinizin hedefine ulaşması için ekstra adımlar eklediğinden ping’inizi artırır, bu da onu daha uzun ve daha karmaşık hale getirir. Bu fark, yakınınızdaki bir VPN sunucusuna bağlanırken veya bağlandığınız sunucunun bulunduğu yerde daha az belirgindir. Bu nedenle, belirli bir konuma bağlanmanız gerekmedikçe yerel bir VPN sunucusu kullanmalısınız. Nadir durumlarda, bir VPN ping hızınızı azaltabilir, ancak bu genellikle tüm internete olan bağlantınızı değil, yalnızca belirli bir site veya bölgeye olan bağlantınızı etkiler.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)