Google Asistan, Ok Google cümlesini söyleyebileceğiniz de cihazınız sesinizi dinlemeye başlar.

Buradan, doğrudan Google’ın AI destekli sanal asistanıyla konuşarak ok google cihazını kurmak gibi her türlü şeyi yapabilirsiniz.

Çoğu Google cihazı, kutudan çıkar çıkmaz yerleşik ve kullanıma hazır Google Asistan ile gelir.

Ok Google’ı kullanma seçeneğini akıllı telefonunuzda veya tabletinizde istiyorsanız, cihazınızı Ok Google’ı kullanacak şekilde ayarlamak gibi birkaç ekstra adım atmanız gerekebilir.

 Google Asistan Ve Ok Google Cihazımı Kur Nedir?

 

Google Asistan, Google’ın işleri daha hızlı yapmanızı sağlayan bir sanal asistanıdır. El parmağınızı milyonlarca kez ekrana dokunarak manuel olarak görevleri gerçekleştirmek yerine ok google cihazını kur gibi sesli komutları kullanarak işinizi bitirebilirsiniz.

Diğerlerinin yanı sıra Siri, Cortana veya Alexa’nın bir analogudur.

Telefonunuzun ekranına dokunmadan mesaj göndermek, uygulamaları açmak, arama yapmak için kullanılabilir. Asistan sadece telefonlarda mevcut değildir. Ayrıca belirli bir şarkıyı çalmak, hava durumunu kontrol etmek ve daha fazlasını yapmak için Google Asistan’ı da yine kullanabilirsiniz.

Google Asistan Kullanımı

 

Ok Google’ın kullanımı, Google uygulamasının yüklenmesini gerektirir. Android cihazlarda varsayılan olarak bulunur, ancak menüde bulamazsanız Play Store kitaplığından ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamaya sahipseniz, aşağıdaki basit adımlarla uygulamayı etkinleştirmeniz gerekecektir.

Adım 1: Akıllı telefonunuzdan veya mobil cihazınızdan Google uygulamasına kolay ve hızlı bir şekilde girin.

Adım 2: Ekranın sağ üst köşesine gidin, profil resminize veya baş harflerinize tıklayın ve ilgili adımları izleyin: Ayarlar > Ses.

Bölüm 3 – Hey Google seçeneğindeki Voice Match düğmesine basın.

Adım 4: Hey Google veya Ok Google’ı etkinleştirdikten sonra, yapmak istediğiniz her şey için sesli asistanı kullanabileceksiniz.

Şimdi sesinizi ana araç olarak kullanarak herhangi bir arama yapın.

Adım 1: Cihaza “Ok Google” veya “Hey Google” deyin. Sistemin komutunuzu tanıması için sesinizin yüksek ve net olması gerekir. Çalışması için akıllı telefon veya tabletin kilidi açılmalıdır.

Adım 2 – İnsanlar, nesneler veya hava koşulları gibi belirli bilgileri elde etmek için bir arama işlemi başlatın. Ancak, arama yapmak, kısa mesaj göndermek veya sesli not göndermek gibi bir işlem de isteyebilirsiniz.

Ok Google’ı kullanmak ve yapılandırmak kolaydır. Cep telefonunun kullanımını azaltmak için mükemmel bir alternatifi temsil eden bu işleve giderek daha fazla kişi katılmaktadır.

 Google Asistan Nedir?

 

Google Asistan, cihazınız için bir yapay zeka sanal asistanıdır. Google şirketi tarafından yapılmıştır. Ev cihazları ile akıllı telefonlar için geliştirilmiş ve üretilmiştir. Bu Apple Inc Ürün, Siri ve Microsoft’un sesli yardımcısı “Cortana”ya benzerdir. Google Asistan, tüm Android cep telefonlarında bulunan bir sistem yazılımıdır. Sadece koşabilir ve sesinizle yardım isteyebilirsiniz. Google Asistan’ı akıllı telefonunuzda, Android TV’nizde, tabletinizde, Chromebook’unuzda ve Google Home cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Google Voice Assistant’ın en iyi yanı, Tamam Google özellikleridir. Cihazınıza kurduktan sonra “OK Google” diyerek Google Asistan’ı her yerde kullanabilirsiniz. “Ok Google” diyerek kullanabilirsiniz.

 “OK Google” veya “Hey Google” Nasıl Ayarlanır?

 

Cihazınızda OK Google sesli komutunu etkinleştirmek için adım adım hızlı kılavuzları takip edebilirsiniz. Kullanmak için gereksinimler:

Android sürüm 5.0 veya üzeri,

Minimum uygulanabilir RAM 1GB,

Google Uygulaması V6.3 veya üstü,

Google uygulamanızı güncelleyin,

Şimdi Google uygulamasını açın > Diğer > Ayarlara Git’i tıklayın,

Voice’a tıklayın ve Voice Match’e gidin ve mikrofonunuza erişim izni verin,

Şimdi Voice Match ile Erişimi etkinleştirin,

Voice Match ile Asistanınıza Erişin,

Kurulum tamamlandı, şimdi etkinleştirmek için Hey Google veya OK Google deyin.

 OK Google Nasıl Kullanılır?

 

OK Google, cep telefonunuza kurduktan sonra özellikleri ile kullanımı çok kolaydır. Android cihazınızda OK Google’ı kullanmak için Hey Google kelimesini söyleyebilirsiniz. Google anında Google Asistan’ı açacaktır. Yardım almak için de herhangi bir şey söyleyin veya herhangi bir soru sorun. Telefonunuz kilitliyken OK Google’ı kullanabilirsiniz.

 

Birkaç Adımda iOS Cihazımda “Ok Google” Nasıl Kurulur

 

Android cihazlardan farklı olarak bir iPhone, sesli komutlarla Siri yardımcısını kullanır. Ancak, bunu Google Asistan olarak değiştirmenin bir alternatifi de vardır.

Bunu yapmak için iPhone’unuzdaki Apple Store’dan Google Asistan’ın en son sürümünü indirmeniz gerekir. Normal çalışması için tüm hüküm ve koşulları kabul edip yapılandırmaya devam edin.

Bunu yapmak için cihaz Ayarlarına gidin ve Siri ile Arama’yı arayın. Yeni arayüzde, bu işlevle uyumlu tüm uygulamaları içeren bir listeye sahip olacaksınız. Google Asistan’ı aramanız ve alt menüye girmeniz gerekir.

Siri’yi ve önerileri etkinleştirin. Kilit ekranına izin verin. Her iki durumda da anahtarı sağa kaydırmanız gerekir. Listenin en altında da kısayollar vardır.

Burada Hey Google sesli komutu ile alacağınız kısayollar oluşturabilirsiniz. Lütfen etkinleştirmeden önce sesinizi tanıyabilmesi için ayarlamanız gerektiğini unutmayın. Henüz yapmadığınız için, sesli komutu özelleştirmeniz için ekranda kırmızı bir düğme belirecektir.

Ok Google veya Hey Google diyebilir veya Google Asistan’ı başlatmak için istediğiniz herhangi bir kelimeyi söyleyebilirsiniz. Siri’den başlayarak Google Asistan’ı kullanacağınızı bilmek önemlidir.

Burada başlangıçta seçmiş olduğunuz sesli komutları isimlendirmeniz gerekiyor, önce Siri’den Google Asistan’ı açmasını istemeniz gerekiyor. Ayrıca, Siri’yi açmak için iPhone’unuzdaki yan düğmelere basmayı ve oradan doğrudan Ok Google demeyi de seçebilirsiniz.

Google Asistan’a hızlı erişim sağlamanın başka bir yolu da Google uygulamasını Dock’a eklemektir. Bunu yapmak için tüm uygulamaları görmek adına ana menüyü açın.

Ardından Google uygulamasına uzun basın ve ana ekrana sürükleyin. Son olarak Dock’a yerleştirin ve başlat düğmesine basın.

Bu şekilde, elleriniz doluyken yardımcıyı açmak için sesli komutları hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Bir uygulama açmasını, adres defterinizde bir kişiyi aramasını, sizi bir yere yönlendirmesini, hava durumunu göstermesini veya aklınıza ne gelirse yapmasını isteyebilirsiniz.

 Android cihazınızda ‘Ok Google’ nasıl kurulur?

 

Android cihazınızın Google Asistan’ı kullanmaya hazır olup olmadığını öğrenmek için Hey Google veya Ok Google deyin veya Android cihazınızın kilidi açıkken ana sayfa düğmesini basılı tutun.

Etkinleştirmediyseniz, Ok Google Google Asistan’ı kurmak için de gerekli olan bu adımları uygulamanız gerekir.

Varsa Google uygulamasını açın, yoksa Play Store’a yükleyin, Google Chrome tarayıcısı ile karıştırmayın.

Ardından Diğer menüsüne (genellikle sağ altta) dokunun ve Ayarlar’a gidin.

Henüz etkinleştirmediyseniz Ses > Google Asistan’ı tıklayın.

Ardından, telefonunuz kilitliyken bile “Tamam, Google”ı kullanabilmeniz adına Voice Match erişimini etkinleştirmek için Voice Match’e dokunun.

Artık Google Asistan’ın sesi sizden daha iyi ve daha hızlı tanıyabilmesi için sesinizi kullanmanız gerekecektir.

İşlem kolaydır, Voice Match’de Ok google’ı etkinleştirdikten sonra ileri’ye tıklayın, tüm metni görmek için mavi oku tıklayarak şartları okuyun ve ardından kabul edin.

Bu adımda üç kez Ok Google demeniz gerekecek, ancak sesinizi tanımıyorsa size daha fazla soru soracak ve son olarak Bitir düğmesine basacak ve ses tanımayı yapılandırmış olacaksınız.

Ayrıca Ayarlar > Ara > Google’ı arama motoruna koy > Google sesle yazma’yı da tıklayabilirsiniz.

“Ok Google” veya “Hey Google” demekte sorun yaşıyorsanız ve işinize yaramıyor gibi görünüyorsa, Ses modelini yeniden eğit veya Ses modelini temizle’ye dokunun ve yeniden ayarlamayı deneyin.

Bu işe yaramazsa, ok google’ı ayarlamak için Android’inizde Google Asistan’ı kullanmak için neye ihtiyacınız olduğuna bakın.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)