Linux sunucu nedir? Linux sunucu 1991 yılında geliştirilmiştir. Linux sunucuları açık kaynak kodlu sistemlerdir. Sunucular üzerinden sistem-ağ yönetimi, web hizmetleri ve veri tabanı gibi işlemler gerçekleşmektedir. Sunucu içerisinde birçok özellik bulunmaktadır. Bu özellikler ile daha iyi performans alınmaktadır.

Birçok şirket ve firma Linux sunucularının güvenli, tutarlı ve esnek olmasından dolayı tercih etmekte ve kullanmaktadır. Güvenli, tutarlı ve esnek olmasıyla birlikte Linux sunucuları grafiksel bir kullanıcı ara yüzüne ihtiyaç duymamaktadır. İhtiyaç duyulmayan bu özellik sayesinde tüm işlemleri, komutları kendi sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Buda performansın daha üst düzeyde olmasını sağlamaktadır.

Linux Sunucuların Faydaları Nelerdir?

Açık kaynak kodlu bir sistem olmasına rağmen Linux sunucularından performans ve yazılım alanından üst düzey performans elde edebilirsiniz. Linux sunucularını ister kurumsal işlerde kullanın isterseniz de kişisel anlamda kullanın her iki kullanımda da yüksek performans alırsınız. Sunucu içerisinde bulunan güvenlik duvarı da üst düzeydedir. Güvenlik sistemi siber saldırılara ya da virüslere karşı her zaman tetiktedir. Sunucun özelleştirilmesi de açık kaynak kodlu olmasından dolayı kolaydır.

Linux sunucularını kullanıcılarına birçok fayda sunmaktadır. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz; kararlılık, verimlilik, güvenlik, ağ oluşturma, esneklik, teknik destek, çoklu görev, çevrim içi güncelleme, serbest kaynak kodlarıdır. Çoğu sunucu içerisinde bu faydalar kullanıcılara sunulsa da Linux tarafından daha etkili bir şekilde sunulmaktadır.

Diğer İşletim Sistemlerinden Farkı Ne?

Linux işletim sistemiyle birlikte kullanmakta olduğumuz birçok işletim sistemi bulunmaktadır. Her işletim her ne kadar aynı mantık ve aynı göreve hizmet vermek için çalışsa da Linux işletim sistemini diğer işletim sisteminden ayıran bazı özellikler, farklar bulunmaktadır. Linux sistemini bilgisayar veya başka bir elektronik cihazda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Linux işletim sistemini diğer işletim sistemlerinden ayıran en önemli özelliği açık kaynaklı bir yazılım olmasıdır. Bununla birlikte Linux ücretsizdir herkes kullanabilir. Linux içerisinde birçok Linux dağıtımı bulunmaktadır. Bu özelliğin anlamı da Linux sunucularının istenildiği gibi özelleştirilebilir olmasıdır. Bu özellik sayesinde sunucu içerisinde yer alan her şeyi istediğiniz gibi özelleştirebilir ve değiştirebilirsiniz.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)