KVM Nedir? KVM Açılımı Nedir?

KVM Nedir? Ve KVM Açılımı Nedir? Sorularının yanı sıra bu içeriğimizde KVM Neden Kullanılır? Ve KVM Switch Nedir? Konularını ele alacağız. KVM kullanım avantajları hakkında deneyimlerde konumuzda yer almaktadır

KVM uzak bilgisayarlara bağlanan ve bağlandığı cihazları kolaylıkla yönetilmesini sağlayan donanımsal bir cihazdır. KVM terimini detaylıca inceleyecek olursak; KVM kelimesi Klavye-Video-Mouse kelime üçlemesinin baş harflerinden oluşmaktadır. KVM sayesinde sadece klavye, video monitör ve Mouse vasıtasıyla sunucu (server) cihazlarını yönetebilir ve uzaktan işlemlerinizi pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

KVM Neden Kullanılır? KVM Özellikleri Nelerdir?

KVM, kullanım amacı ve özellikleri itibari ile; veri merkezleri, server odaları ve sanallaştırma yapısı kullanan tüm alanlarda kullanılmaktadır. Sağladığı kolaylıklar ve pratik kullanımı nedeniyle KVM (çekirdek tabanlı sanal makine), mevcut sunucunuzun network erişimi gitse dahil aktif olarak çalışmaya devam etmektedir. KVM ile uzaktan bağlantı ve kontrolleri KVM Switch cihazları ile yapılmaktadır.

KVM Switch Nedir?

KVM Switch, birden çok uzak cihaza bağlanmanızı ve kontrol etmenizi sağlayan özel bir donanımsal cihazdır. Bu cihaz ile KVM cihazınıza ip adresi verebilir ve kontrol için uzaktan bağlanılmasını sağlayabilirsiniz. Bağlantı ile birlikte ip adresinin yanı sıra KVM üzerinde klavye, video, mouse özelliği ile cihazın tüm kontrolleri yapılabilmektedir. BİOS seviyesine kadar ulaşabilen KVM yapısı, bu özelliği ile uzak bilgisayarlara yönetim  ve erişim kolaylığı sağlamaktadır.

KVM den farklı birçok sanallaştırma yazılımı bulunmaktadır. Fakat bu kadar sanallaştırma yapısı ve yazılımları varken neden KVM yapısı diye sorabilirsiniz .

KVM Neden Kullanılır?

KVM diğer sanallaştırma yapılarına istinaden sunucunun BİOS tarafına kadar erişebilir. Diğer sanallaştırma yazılımları ise sunucunun Desktop tarafına kadar erişim alabilir. BİOS erişimi özelliği sayesinde mevcut sunucunuzun internet (network) erişimi kesilse dahi sunucuya KVM yardımı ile erişim alabilir ve işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. KVM üzerinde kısıtlama bulunmadığı için sunucu üzerinde tüm kontrolleri sağlayabilir ve öncesinde güvenlik ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

KVM Kullanım Avantajları Nelerdir?

KVM çevre etkenler nedeniyle oluşacak problemleri hiçe sayarak kullanıcısına avantaj sağlamaktadır. KVM yapısı üst düzey yazılımlara gerek duymadan basit ve minimal ihtiyaçlar ile BİOS tarafına kadar erişim alması nedeniyle kendi alanında alternatifi bulunmayan tek cihaz olma özelliğini taşıyor. İstenilen minimum gereksinimleri nedeniyle ekonomik katkısı da büyük ölçüdedir.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)