Kuantum bilgisayarın farkı nedir? Kuantum bilgisayarlar normal bilgisayarlardan çok daha hızlıdır, kuantum fiziğinin kazıkları, ilkelerden örtüşme (kaplama) ve skorlardan (hantal) tek bir bilgi işleme bilgisayarı olarak adlandırılır. Kuantum bilgisayar, önemli sert ve yanıt vermeyen cihazlardır. Karmaşık problemleri çözmeye yardımcı olurlar. Klasik bilgisayarlar günlük çalışma için idealdir, ancak kuantum bilgisayarlar; Kimyasal test veya ilaçlar gibi simülasyon ve veri analizi için idealdir.

Kuantum bilgisayarlar Microsoft Word’ü daha iyi veya daha hızlı çalıştıramaz, ancak karmaşık problemleri çok daha hızlı çözemez. Örneğin, Google kuantum bilgisayarlarda geliştirilmiştir; Öğrenme makinelerinin daha verimli pilleri hızlandırması veya oluşturması beklenebilir. Kuantum bilgisayarın farkı nedir? Bazı şirketler, bu bilgisayarlar şu anda ticari kullanım için açık olmasına rağmen, bazı şirketler kuantum bilgisayarları vardır. Aynı şey “Kişisel Kuantum Bilgisayarlar” için de geçerlidir. Kuantum bilgisayarlar, geleneksel bilgisayarları değiştirmek için tasarlanmamıştır.

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır?

Kuantum bilgisayarın farkı nedir? Kuantum bilgisayar fikri ilk olarak 1980’lerde Nobel ödüllü fizikçi Richard Feynman tarafından klasik bir hesap makinesinde çözülmesi çok uzun sürecek karmaşık kuantum mekaniksel denklemleri simüle etmek için önerildi. Kuantum bilgisayar aslında bir bilgisayardan çok güçlü kuantum algoritmalarını geleneksel bir işlemciden çok daha hızlı çalıştırabilen bir süper bilgisayardır. Kuantum mekaniğinin prensiplerini kullanarak, fotonlar, elektronlar ve atomlar gibi büyük sistemlerin ve süper iletken devrelerin davranışlarından sorumludur. Klasik fizik ve cazip fiziğin çekici karışımları gibi doğal dünyanın birçok yönünü açıklamak için daha iyi kuantum mekaniği, Matematik ve Kuantum bilgisayarının arkasındaki hesaplamalar çok karmaşıktır.

Standart Bilgisayarlardan Farkı

Kuantum bilgisayarları (kuantum bilgisayarlar) KUBIT (QUBIT) adlı kuantum bitlerini kullanır ve bazı koşullarda atomik parçacıkların yeteneğinden yararlanın. KUBITE bakım son derece zordur, çünkü Kubites çok hassastır, çevrenin en küçük değişimini ve şifreli verilerin kaybına girerler.

Kuantum bilgisayarın farkı nedir? Kuantum bilgisayarlar yeni süper bilgisayar nesillerinden tamamen farklıdır. Geleneksel bilgisayarlar 1 veya 0 ile transistörleri kullanır, sadece 1 veya 0 ile bitlerdeki bilgileri kodlayabilir ve yeteneklerini ciddi şekilde kısıtlayabilirler. Daha fazla transistör, yalnızca doğrusal akım bağlayın. Kuantum bilgisayarlarında, standart bir bilgisayar bitinin aksine sadece 0 veya 1 olabilir, bir küp bunlardan biri olabilir veya 0 ve eğer 0 ve eğer olabilir.

Kuantum Bilgisayarlarının Sorunu: Uyumsuzluk

Herkesin karşılık gelen dirsek geçmesi gereken bir kuantum bilgisayar oluşturmak zorunda olanların hepsinin son derece kırılgandır. Ortamlarında dış gürültünün neredeyse tüm etkileşimleri, nefes ve yetersizlik olarak adlandırılan, yıkıcı bir işlemde kuantum doğasını kaybetmelerini engelleyebilir. Bu, bir algoritma çalışmayı tamamlamadan önce gerçekleşirse, kübitlerde depolanan tüm bilgiler kaybolur ve kuantum bilgisayarda daha fazla blok, onları kübitli tutmak zordur.

En gelişmiş kuantum işlemcilerinin bile 60 şehri aşan problemleri de var. Ancak, bir cihaz gerçekten birkaç bin kübit gerektirir. Yine de, kuantum bilgisayarlar, ilerlemedeki ilerlemenin çok etkileyici olduğu söylenebilir, çünkü araştırmacıların son yıllarda 10004’te sadece üç vatandaşı dolaştırması için 50’den fazla kişiye sahiptir.

Kuantum Üstünlüğü Nedir?

Kuantum bilgisayarın farkı nedir? Kuantum Gücü kuantum bilgisayarların normal bilgisayarlardan çok daha yüksek olduğunu ima eder. Kuantum Superior, bu, kuantum bilgisayarların klasik bilgisayarların yapamayacağı şeyi yapabileceği anlamına gelir. Bu basit bir avantaj değildir. Peter Shor 1994’te bir kuantum bilgisayarın internet işlemlerini korumak için en şifrelemeyi kırabileceğini keşfetti. Shor’un algoritması nedeni, kuantum üstünlüğünü kanıtlamak için uygun değildir.

Bu algoritma, çok sayıda sayıyı ayırt etmek için milyonlarca bloğa ihtiyaç duymasıdır. Modern kuantum bilgisayarların yaklaşık 100 kübiti vardır. Ve ayrıca hataya eğilimlidirler.  2019’da Google, 53-qubit kuantum bilgisayarı Sycamore’un, günümüzün en güçlü süper bilgisayarını dakikalar içinde tamamlaması binlerce yıl süren bir görevi çözdüğünü duyurdu. Buna kuantum bilgisayarların geliştirilmesinde önemli bir rakip olan IBM,  klasik süper bilgisayarların aynı görevi 2,5 günde yapabileceğini öne sürerek hemen itiraz etti.

Kunatum Hesaplayıcı Ne İşe Yarar?

Kuantum bilgisayarın farkı nedir? Büyük verileri analiz etmek veya simüle etmek için kullanılabilir. Kimyasal sensörler kullanarak suyu temiz tutmak için kullanılabilir. Kuantum hesaplama, daha iyi tahminler ve kararlar almak için genellikle büyük miktarda verinin işlenmesini içeren yapay zekâ alanında yeni fırsatlar açma potansiyeline sahiptir.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)