Günümüzün aktif olarak iyi para kazanma yöntemlerinden birisi olan Influencer Marketing nedir? Influencer nedir? Kime denir? Nasıl olunur?

Influencer Nedir?

Influencer kelime manası etkilemek, etkileyici anlamına gelmektedir. Influencer’ların yapmış olduğu pazarlamaya da Influencer Marketing denmektedir. Bunu direkt olarak şahıslarda yapabilir, şirketlerde yapabilir ancak biz günümüzde daha çok bunun şahıslar tarafından yapıldığına şahit oluyoruz. Influence, etkileyici demek, Influencer’da etkileyici pazarlamayı yapan kişi anlamına çıkıyor.

 

Günümüzde firmalar internet kullanımının ekstra artışı ile Influencer’lar ile çalışmalarını kat ve kat artırdılar. Böylece internetin bu fazla kullanıcı sayısından faydalanarak, ürünlerini kolayca Infulencer’lar yardımı ile pazarlayabiliyorlar.

Influencer Kime Denir?

Günümüzde sosyal medyayı aktif olarak kullanan şahıslar aslında her biri, birer bir Influencer. Aslında sürekli olarak yeme-içme mekanlarını ve ürünleri paylaşarak bizi takip eden kullanıcılara pazarlamış oluyoruz. Bunu yüksek takipçilere ve yüksek etkileşimli hesaplara sahip olan kullanıcılara da direkt olarak Influencer diyoruz. Kabaca Instagram, Youtube gibi sosyal medyalarda reklam yapan kullancılara Influencer diyebiliriz.

Bir kadın influencer, kadınlara yönelik etkileyici pazarlama yapabilirken, erkek bir influencer’da erkeklere göre daha etkileyici pazarlama yapabilmektedir. Tabi bunun tam tersi ya da her iki kitle için de olabileceği durumlar da olabilir. Bu durum tamamen Influencer’ın kitlesine bağlı olarak değişmektedir. Influencer’ların kendince belli bir kitlesi bulunuyor ve reklamverenler de bu kişileri detaylı bir şekilde inceleyerek eğer hedef kitleleri bu ünlü şahıs ile uyuşuyor ise anlaşma sağlayarak bir Influencer marketing çalışması yapmış oluyorlar.

Influencer Nasıl Olunur?

Influencer olabilmeniz için öncellikle ekstra özelliklerinizin olmasına gerek yok. Tabi ki düzgün bir diksiyona ve etkileyici konuşmaya ihtiyacınız var ancak günümüzdeki birçok Influencer, çeşitli platformlardan elde etmiş oldukları kitleleri direkt olarak yönlendirerek, Influencer’lık yapmaktadırlar. Sıfırdan bir Influencer nasıl olunur?


Sıfırdan Influencer olmanız için öncelikle sosyal medyayı çok iyi kullanmanız gerekmektedir. Güncel olarak trendleri takip ederek, buna uyum sağlayan içerikler paylaşmanız gerekiyor. Trendleri takip ederek oluşturacağınız bir kitle ile Influencer olmanız oldukça kolay olacaktır. Çünkü zaten insanlar sizi, siz olduğunuz için ya da içerikleriniz için takip ediyorlar. Siz de bu kitlenizi kullanarak sayfanıza/sitenize/YouTube kanalınıza reklemverenlerin tekliflerini değerlendirerek, reklam alabilir ve reklamverenlerin ürünlerini etkileyici pazarlama ile pazarlayabilirsiniz.

Instagram’ı baz alacak olursak, organik bir şekilde elde etmiş olduğunuz 10000 takipçi ile Influencer olabilirsiniz. Çünkü bu 10000 kişi aktif olarak sizi takip ediyor ise bu sayı hiç de az değildir. Bu sebeple reklamverenler size ulaşabilir ve sizlere ürünlerini tanıtmanız için teklif iletebilirler.

Popüler 10 Influencer

Influencer’ın ne olduğundan ve nasıl Influencer olunduğundan bahsettikten sonra Türkiye’de hali hazırda bulunan, popüler 10 Influencer isimden bahsetmemek olmaz:

1) Enes Batur

Instagram Takipçi Sayısı: 5,4M

2) Danla Bilic

Instagram Takipçi Sayısı: 5,8M

3) Şeyma Erdoğan

Instagram Takipçi Sayısı: 1,8M

4) Duygu Özaslan

Instagram Takipçi Sayısı: 2M

5) Berkcan Güven

Instagram Takipçi Sayısı: 2,9M

6) Aykut Elmas

Instagram Takipçi Sayısı: 6,5M

7) Halil İbrahim Göker

Instagram Takipçi Sayısı: 1,7M

8) Halil Söyletmez

Instagram Takipçi Sayısı: 1,6M

9) Elanur

Instagram Takipçi Sayısı: 1M

10) Çağrı Taner

Instagram Takipçi Sayısı: 16,3M

 

Takipçi sayılarıdandan da görüldüğü üzere Türkiye’de en popüler Influencer’lardan 10 tanesini sizlerle paylaştık. Bu kişiler kiteleleri üzerinden etkileyici pazarlama yaparak, reklamverenlerin ürünlerini pazarlamaktadırlar, böylece kitlelerine ürünleri tanıtarak satışları arttırmayı hedeflemektedirler.

Ağırlıklı olarak projelerini Instagram üzerinden yönetselerde, listemizde bulunan çoğu isim, kitlelerini başka platformlardan toplamışlar ve sonrasında Instagram’ın bu kadar yayılmasının ardından tekrardan Instagram’da da yüksek takipçilere ulaşmalarının sonucunda, aktif olarak etkileyici pazarlama yapmaktadırlar.

 

Dijital pazarlama ile ilgili diğer bağlantılarımızı okumak için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)