FTP Nedir? Nasıl Kullanılır?, internet üzerinden dosya, veri gibi bilgilerin aktarımını sağlayan terime FTP denilmektedir. FTP İngilizce açılım olarak “File Transfer Protocol” olarak ifade edilirken Türkçe olarak ise dilimize “Dosya Transfer Protokolü” olarak çevrilmiştir.
İnternet kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte FTP protokolü internetle birlikte kullanmaya başlandı. FTP kullanımı sayesinde bilgisayarlar arasında dosya, veri aktarımı yapılabilmektedir. FTP protokolünde dosya ve veri paylaşımı TCP/IP ağı üzerinde bilgisayarlara erişim sağlanarak gerçekleşmektedir.

FTP Nasıl Kullanılır?

FTP protokolü her bilgisayar işletim sisteminde farklı şekilde işlemektedir. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlar DOS konsolunda işlerken bu durum Linux ve macOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda farklıdır. Linux ve macOS bilgisayarlarda Terminal uygulamalarından komut satırı ile işleyebildiği gibi bu iş için geliştirilmiş olan Filezilla ya da WS FTP Pro gibi uygulamalar ile de işleyebilmektedir.

FTP üzerinden tek bir dosyanın ya da verinin aktarımını gerçekleştirmek istediğiniz de aktarım HTTP’den çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

FTP üzerinden dosya veya veri aktarımı yapılabildiği gibi FTP ile dizinler oluşturulabilir, kaldırılabilir ve dosyalar listelenebilirsiniz.
FTP kullanımı ikiye ayrılmaktadır. Kullanıcı adı ve şifreyle girişin yapıldığı FTP sunucuları ile Anonim olarak ücretsiz bir şekilde kullanılan FTP sunucularıdır. Anonim FTP sunucularına erişmek için “pub” isimli dizine gitmek gerekmektedir.

En İyi FTP Programları

Bilgisayarlar arası erişim ile dosya veya veri aktarımını gerçekleştirmek için kullanılan FTP işleminde kullanabileceğiniz en iyi FTP programlarını aşağıda sıraladık. Aşağıda yer alan programları kullanarak güvenli bir şekilde dosya aktarımlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Filezilla

Filezilla, günümüzde çok kullanılan FTP programıdır. Windows, Linux ve MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Filezilla programı tamamen ücretsizdir.

WinSCP

Bir diğer açık kaynak koldu FTP programımız ise WinSCP’dir. WinSCP programı Filezilla programı kadar popüler değildir. FTP ve SFTP yazılımı olan WinSCP programı da kendiyle aynı işlemleri gerçekleştiren programlar gibi gelişmiş bir programdır.

CyberDuck

Filezilla ve WinSCP programını göre ücretli bir FTP programı olan CyberDuck programı macOS ve Windows sistemlerinde kullanılabilmektedir. CyberDuck programı ile FTP, SFTP ve WebDAV işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)