İnternette dolaşırken karşımıza çıkan reklamlar bazen çok sinir bozucu olabiliyor. Ancak WebMaster’ların ve YouTuber’ların gelirlerinin bu reklamlar olduğunu unutmayalım. Bunu nasıl engelleyeceğiz? Piyasada bulunan hangi reklam engelleyici eklentiyi tercih etmeliyiz? İşte en iyi reklam engelleyici eklentileri

Aşırı reklam gösteren link kısaltma siteleri, forum siteleri ve bazı blog sitelerinde yüksek dozda reklamlar bulunuyor. Bu sitelerde, bu  reklamları engellemek için reklam engelleyici kullanmak gerekiyor çünkü aşırı reklamların durmadan karşımıza çıkmasından ziyade, bu reklamlar siteden faydalanmamızı dahi engelleyebiliyor. Durum bu şekilde olunca tarayıcımızda her zaman bir reklam engelleyici uzantı/eklenti bulundurmamız gerekmektedir. Peki en iyi reklam engelleyici eklentileri neler?

 

En İyi Reklam Engelleyiciler

 

1) Opera


Opera aslında direkt olarak bir reklam engelleyici değildir. Google Chrome’dan çok daha kullanışlı bir tarayıcıdır. Çok kullanışlı bir tarayıcı olmasındaki sebeplerden birisi de dahili olarak, ekstra bir uzantı kurmadan
reklam engelleyici ile birlikte gelmesidir. Bünyesinde bulundurduğu reklam engelleyici ile web sitelerindeki rahatsız edici reklamları kolay bir şekilde engellemenize olanak sağlamaktadır. Ekstra bir özelliği yok, diğer reklam engelleyicileri gibi reklamları engelliyor. Şöyle bir artısı var; tarayıcınıza ekstra uzantı kurmadan, direkt olarak tarayıcının özelliği ile reklamları engelleyebiliyorsunuz.

 

2) Adblock

Chrome mağazasında bulunan ve en çok tercih edilen reklam engelleyicilerden birisi olan Adblock, ekstra özellikleri ile karşımıza çıkmıyor. Ancak Chrome’da en çok kullanılan reklam engelleyicilerden birisi olmayı başarmış bir eklentidir. Genel olarak reklam engelleyicilerin, genel özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır. Google Chrome kullanıyorsanız tercih edebilirsiniz.

 

3) AdGuard

 

Yine Chrome mağazasından kolayca edinebileceğiniz ve aktif olarak en çok kullan reklam engelleyicilerden birisi olan AdGuard’ı da tercih edebilirsiniz. Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan AdGuard, diğer reklam engelleyicileri ile ortak özellikleri barındırmaktadır. AdGuard, açık kaynaklı olarak paylaşılan bir eklentidir, muhtemelen çeşitli versiyonları da bulunmaktadır. Onları da tercih edebilirsiniz. Karşılaştığınız reklamları kolaylıkla, tek bir tuş ile AdGuard sayesinde engelleyebilirsiniz.

 

4) Adblock Plus

 

Geldik son reklam engelleyici eklentimize; Adblock Plus.

YouTube ve diğer sosyal medyalar ve web sitelerinde dolaşırken karşılaştığınız reklamları engelleyebileceğiniz harika bir eklentiidir. Adblock Plus yine yukarıda paylaştığımız eklentiler gibi Chrome’un eklenti mağazasından kolayca edinebileceğiniz, milyonlarca kullanıcı olan bir eklentidir. Diğer eklentiler ile aynı özellikleri barındırmaktadır.

 

Evet, Chrome’da bulunan en iyi reklam engelleyici eklentileri listemiz bu şekildeydi. Sizler de bu eklentilerden herhangi birini tercih ederek, tarayıcınızı çok daha hızlı bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz çünkü reklamlar oldukça fazla ise bilgisayarınızı bile yavaşlatabilir.

 

Reklam Engelleyicilerin Ortak Özellikleri:

  • Belli web sitelerinde reklam engelleyici kapatma/aktif etme,
  • Belli web sitelerinin sayfalarında reklam engelleyici kapatma/aktif etme,
  • YouTube, Facebook, Twitter ve diğer sosyal medyalardaki reklamları engelleme,
  • Popup, banner ve diğer reklam türlerini engelleme,

yukarıdaki özellikler paylaşmış olduğumuz bütün reklam engelleyici eklentilerinde geçerlidir. Bundan dolayı ekstra olarak yazma gereksinimi duymadık, zaten bir reklam englleyiciden, reklamı engellemesinden başka ne bekleyebiliriz ki? 🙂

 

Peki hangi reklam engelleyiciyi tercih etmeliyim?

Reklam engelleyicilerinin sayfalarını sizlerle paylaştık. Sayfalarda bulunan “Yorumlar” bölümünden, kullanıcıların deneyimlerini okuyarak, hangi reklam engelleyiciyi kullanmanız gerektiğini kendiniz seçebilirsiniz. Çünkü tüm eklentiler aynı özellikleri barındırmaktadırlar ve hepsinin kullanımı oldukça kolaydır. 

 

Bir tek Opera’nın tercihinde problem yaşayabilirsiniz, o da sizin tarayıcı seçiminiz ile alakalıdır. Opera üzerinde Chrome’da olmayan birçok özellik bulunuyor. Eğer Chrome’dan vazgeçerseniz, herhangi bir şekilde ekstra reklam engelleyici eklentisi kurmanıza gerek kalmayacaktır.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)