Domain işlemleri, uluslararası seviyelerde organize edilmiş İsimler Kurumu ve İnternet Tahsisli Sayılar – ICANN aracılığıyla belirlenmiş olan prosedürler içerisinde yürütülmektedir. Bu prosedürleri ilgili otoriteler belirlenmiştir. Dünyanın tamamında geçerliliği olan, değiştirilemeyecek olan kurallar olmakla birlikte bütün domain bağlantılarında bağlacılık talep etmektedir. Domainler, kayıt zamanlarının bitiş tarihlerini takip için bütün yönetim haklarını kaybetmektedirler. 

Kayıt zamanları dolmuş olan domainler üzerinde dns değişikliği, kontak bilgisi düzenleme gibi domainlerin üzerinde hayati etkisi olan herhangi bir moderasyonu yürütemezler. Buna benzer bir durum ile karşılaşmış olmamak için en uygun olacak hareket domaini süresi bitmeden önce uzatmaktır. Domainlerin hak sahipliğinin tümüyle kaybolma süresi ise 80 günden oluşan sürecin sonuna gelmiş olduğunuzda gerçekleşir. 

Kayıt süresi dolmakta olan ve bununla ilgili prosedürler içerisinde geri alım işlemi başlatılmayan bir domain sahipliği kaybedilmiş demektir. Sahipliği kaybedilmiş olan bir domainin boşa düşmesi halinde domain, uzantı politikasına makul olan farklı kullanıcı tarafından yeniden kayıt oluşturulabilir. 

Domain Prosedürleri

Aktif (Active Status) domain kayıtlı haldedir ve her ne olursa bir düşme aşamasına gelmemiş olur. Bu sürecin farklı bir zamanında domainin sahibi, domainin zamanını klasik fiyatlandırma şeklinde uzatabilir. Domain hakkındaki bütün yöneti işlemlerini gerçekleştirebilir. 

On-Hold Status (Beklemede)

Bu  sürecin içerisine girmekte olan domainlerin whois sorgusu sonrasında görüntülenebilen  status ekranına ‘’registar-hold’’ ifadesine yer verilmektedir. Domainlerin, kayıt dönemlerinin olmuş olmasıyla birlikte öncelikli olarak on-hold durumuna geçmiş olur. 

hostingdunyam.com.tr, on-hold durumuna geçiş sağladığında net / nfo / com ibareli domainler için müşterilerine ek yenileme süresi olar 5 günlük bir süre dilimi vermektedir. Verilmiş olan bu 5 günlük süre dilimine, müşteriler domainlerini standart fiyatlandırma üzerinden uzata bilmektedirler.

Hosting Dünyam ’ın müşterilerine tanımlamış olduğu süre bitiminde verilen 5 günlük bu süre zarfında uzatma işlemi gerçekleştirilmezse bu süreyi takip etmekte olan ilk 40 günlük süre için yenileme ücreti 15$, verilmiş olan 40 günlük süreden sonra ki yenileme ücretleri ise

80$’dır. On-hold durumunun toplam süresi 45 gün sürmektedir. (Bunun yanı sıra On-hold statüsü bütün uzantıları kapsamamaktadır.)

Redemption Period (Kurtarmak için son şans)

Belirlenen periyot, on-hold durumunun sona ermiş olmasıyla  domain sahibine, domaini uzatabilmesi için son bir şans tanımak adına ICANN tarafından oluşturulmuş olan bir periyottur. Bu süre zarfında domain sahibi, dominini uzatmak istiyorsa  “restore + renew” fiyatlandırmasına tabi tutmaktadır. Bu fiyatlandırma müşterilere 80 USD olarak yansıtılmıştır. Bunun yanı sıra belirlenmiş olan bu periyodun tamamı 30 gün sürmektedir. 

Pending Delete (Silinmeyi bekliyor)

Redemption döneminden sonra başlamış olan 5 günlük periyottur. Belirlenmiş olan dönemde domainin sahibinin domaini tekrar geri olmak gibi bir ihtimali yoktur. Bu süreç sonrasın domaini bütünüyle silinmiş olmakla birlikte yeni kayıt açmaya uygun hale gelmektedir. 

Bu süreçte belirtilmiş olduğu üzere domai kaydını yenilemediği sürece 80 günlük zaman diliminde yeniden kayıt ettirilebilir bir konuma geçer. 

Domainin belirlediği uzantılara göre boşa düşmüş olması, restore etme ve yenileme ücreti değişiklik gösteriyor. Süreçler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Uyarı ve Hatırlatmalar

hostingdunyam.com.tr domainde belirlenmiş olan sürenizin dolması ve uzatma siparişini geçmiş olmanız durumunda sisteme kayıtlı mail adresiniz ile cep telefonunuza mesaj gelir. Ayrıca sizlere verilmiş olan kullanıcı adınızla şifrenizin süresi bitmek üzere olmakta olan domainlerinizi takip etmek için size olan sağlar.

Koşullar her ne olmuş olursa olsun süresi geçirilmiş olan domainler için firmamız gerekli alt yapıları oluşturmuştur. Domainlerin süresini uzatmamış olmanız veya bu süreyi kaçırmış olma halinde firmamız sorumluluk kabul etmemektedir.

Müşterilerimize önerilerimiz

hostingdunyam.com.tr ailesi olarak domain kullanıcılarına her zaman tavsiyemiz, özellikle kurumsal kimliği olan, uzun soluklu veya firmalara ait önemli domainleri resmi olarak kayıt sürelerini geniş tutmalarını öneriyoruz. Ayrıca herhangi bir sorun, sıkıntı yaşamaları için uzatma işlemlerini bekletmeden,  zamanında gerçekleştirmelerini öneriyoruz.

Alan adlarının, sürelerinin bitiş tarihlerine birkaç gün kala yenilenmesi

Bu şekilde gerçekleştirilmiş olan yenileme işlemleri için web sitenizde erişim açısından sorunlar oluşturabilir. Buna bir örnek verecek olursak alan adınızın sürenizin son zamanlarına gelmiş olmanız halinde internet erişiminin olmadığı bir ortamda bulunuyor olabilirsiniz. 

Bu tarz durumlarda müşteri paneline girmeniz yenileme siparişi veremeyeceğinizden kaynaklı olarak alan adınız durdurulabilir. Buna benzer problemler yaşamamanız için hostingdunyam.com.tr müşteri paneline girerek ‘Hesap İşlemleri’ menüsünden otomatik olarak yenileme talimatı verebilirsiniz. Bu işlem sizin için daha önemli ve avantajlı bir işlemdir. 

Alan adınızın yenilenmemesi nedeniyle durdurulması

Alan adınızın yenilenmemiş olması halinde  alan adınız durdurulmuş olacağı için web site erişiminiz kesilmiş olacaktır.  Alan isminizi zamanında yenilemeniz bu yüzden önemlidir. Alan adınızı yenilemediğinizin zaman diliminden itibaren renewal period (yenileme periyoduna) giriş bulunacaksınız bu durumda 40 günlük süreyi kapsamaktadır.

Kısa bir zaman dilimi içerisinde yenileme işlemini tamamlamamışsanız sistem tarafından yenileme ve ayrıca buna ek olarak geç yenileme bedeli eklenebiliyor. Bu bahsedilmekte olan geç yenileme bedeli ‘’ TR ‘’ uzantılı olan alan adları (.com.tr, .web.tr, .gen.tr vb) uzantılar için geçirli olmamaktadır. 

Geç yenileme bedeliyle ilgili olan süre sınırları için aşağıda vermiş olduğumuz bilgileri incelemenizi öneriyoruz. 

Standart Yenileme Bedelleri

Bitiş tarihinden başlayarak 5. güne kadar olan süre zarfında: Sadece standart yenileme bedeli ödenir.

Bitiş tarihinden başlayarak 6. ve 20. gün arasında bulunan süre zarfında: Standart yenileme bedelinin yanı sıra 4,99 $ geç yenileme bedeli ödenmesi durumunda kalınır.

Bitiş tarihinden başlayarak 21. ve 35. gün arasındaki süre zarfında: Standart yenileme bedelinin yanı sıra 19,99 $ geç yenileme bedeli ödenmesi durumunda kalınır. 

Bitiş tarihinden başlayarak 36. ve 40. gün arasındaki süre zarfında: Standart ödeme bedelinin yanı sıra 69,99 $ geç yenileme bedeli ödenmesi durumunda kalınır. 

Alan adı süresinin bitiş tarihinden itibaren 40 gün sonra yapılan yenilemeler

Alan isminizi yenileme işleminizi alan isminizin bitiş tarihinden başlayarak 40 gün içerisinde çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak tamamlayamamış olabilirsiniz. Süre bitiş tarihinden başlayarak 40 günlük zaman dilimi içinde alan adınızı yenileyememiş olmanız durumunda alan adınızı kurtarma periyoduna girmiş olacaksınız. Bu periyotta alan adınızın zamanının bitmiş olduğu tarihten başlayarak 40. günün sonundan itibaren 30 günlük bir zaman dilimini kapsar. 

Eğer ilk 40 günlük zaman dilimi içerisinde alan adınızı yenileyemediğinizde normal yenileme bedeline ek olarak 100 $ alan adınızı kurtarma bedeli ödemeniz gerekmektedir. Bu kurtarma ücreti ICANN tarafından talep ediliyor.

Bu bahsedilen kurtarma ücretleri alan adı uzantılarına göre farklılıklar göstermektedir. ‘’ .ist, .org, .com, .istanbul, .net ‘’ benzeri uzantılarda 100 $ şeklindeyken ‘’.co’’ uzantısındaki alan kurtarma ücreti 150$’dır.  Alan adınızı kurtarma periyodundan sonraki süre zarfında yenilemeniz halinde, 30 günlük kurtarma periyodu zamanını tamamlamış olduktan sonraki süreçte alan adınız silinme periyoduna geçmiş bulunur. 

Alan adlarının Silinme Periyotları

Alan adınızın silinme periyoduna geçmiş bulunması durumunda ön sipariş işlemi uygulanmaya başlanır. Yani bu demek oluyor ki alan adınız başkaları tarafından kaydedilebilir hale gelir. 

Alan adının hiç yenilenmemesi durumunda, alan adınız kısa bir sonrasında müşteri hesaplarınızdan düşecektir. Daha sonrasında ise başkaları aracılığı ile kaydedilebilir bir duruma geçecektir. Eğer ki alan adınız kullanmayı düşünmüyorsanız, bulunuyorsa otomatik bir yenileme talimatını da kaldırıp beklemeniz yeterli olacaktır.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)