Kripto para alanındaki gelişmeler ve para birimi olarak her geçen gün derinin artışı Cryptojacking nedir sorusunu sık sık gündeme getiriyor. Yeni kripto para geliştirmek ve bu zincirin önemli bir halkası haline getirmek ciddi maliyetler gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle siber saldırı ve suçlar kötü niyetli kripto madenciliği olarak bilinen Cryptojacking, bu alanda işlem yapan ve madencilik işiyle uğraşanların sıkça karşısına çıkıyor.

Kripto para madenciliğini kötü amaçları için kullanan kişiler, bireylerin kripto para cüzdanlarını ele geçirmek ve onların donanım birimlerine hükmetmek amacıyla tercih edilen bir siber saldırı çeşididir. Bu yöntemi tercih eden siber suçlular, kripto madeni çıkarmak için hiçbir maliyete maruz kalmadan başkalarının kaynaklarını ve kazançların kullanmayı amaçlıyor.

Cryptojacking Nasıl Çalışır?

Kripto para alanında aktif olarak yer alanları tehdit eden bir siber saldırı özelliğinde olan Cryptojacking nedir ve nasıl çalışır en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Bilgisayar korsanı olarak en sade haliyle tanımlanabilecek bu saldırı türünde, kripto madenciliği yapmak için arka planda çalışması planlanan bir kod yüklendiği takdirde faaliyete geçer.

Genellikle botnet ve fidye yazılımı gibi diğer önemli saldırı türleri ile de bağlantısı kurulabilir nitelikte olan yazılım, gönderilen linke tıklaması halinde kripto madenciliği amacıyla yollanmış olan kodu cihaza indirilir. Birçok platforma kolaylıkla yerleştirilebilen kodlar, bir wordpress eklentisi ya da reklam içerisinde kullanıcıların karşısına çıkabilir.

Cryptojacking Türleri Nelerdir?

Kripto para madenciliğiyle uğraşan kişiler sadece Cryptojacking nedir sorusunun cevabını bilmekle kalmayıp bu siber saldırı yönteminin çeşitli türlerini de iyi bilmeleri gerekiyor. Dosya tabanlı ya da tarayıcı tabanlı olarak yerleştirilen kötü niyetli kodlar, PC ve tarayıcıların veri tabanlarına erişim için siber suçlulara muazzam bir zemin hazırlıyor.

Kötü niyetli kripto madenciliğini en masum yollardan gerçekleştirmeye çalışan suçlular, sıradan fatura ve banka ekstresi gibi dokümanları taklit ederek kodun cihazlara indirilmesini sağlıyor. Birçok kullanıcının güvenilir olarak kabul ettiği bulut şifreleme hizmetlerini de kullanan Cryptojacking korsanları, CPU kaynaklarını ele geçirmek için çalışmaktadır.

Cryptojacking ’in Etkileri Nelerdir?

Sessiz çalışma düzeneğine sahip olan kripto para saldırıları, oldukça tehlikeli ve sonuçları üzücüdür. Kripto para sektörüne yıllarını vermiş olmasına rağmen Cryptojacking nedir sorusu ile henüz karşılaşmamış olanlar, yazılım ve donanım kaynaklarının başkaları tarafından kullanıldığından bir haber şekilde olası sorunların çözümlerini araştırmaktadır.

Cryptojacking kodunu bir şekilde bilgisayarına indirmiş olan kişilerin bilgisayarlarında fark edilir düzeyde yavaşlama ve donma gibi etkileri görmeleri olasıdır. Sadece yavaşlamakla kalmayıp ciddi bir siber saldırı formatı gerçekleştiği için cihazların kullanılmayacak hale gelmesi ve ömürlerinin kısalması söz konusudur. En çok tehdit edilen teknoloji odaklı işletmelerin tüm veri tabanlarının ve alt yapılarının kötü niyetli kripto madenciliği ile çökertilmesi, mali anlamda önemli zararlara uğratabilir.

Cryptojacking Nasıl Tespit Edilir?

Yüksek performanslı cihaza sahip olduğundan emin olan kullanıcılar Cryptojacking nedir ve nasıl tespit edilir gibi soruların cevabını bazı teknik olasılıklarla saptayabilir. Masaüstü, dizüstü ya da mobil cihazların geçerli hiçbir sebep yokken birden bire yavaşlaması kötü niyetli kripto para madenciliğini akıllara getirmelidir. Artan CPU kullanımı da kontrol edilmesi gereken diğer önemli bir detaydır. Bilgisayar kaynaklarını hem yazılım hem de donanım olarak kullanan siber saldırılar cihazların aşırı ısınmasına yol açar. Web site sahipleri de bilgileri dışında sitelerinde yer alan dosyalarda kod yerleştirilip yerleştirilmediğini kontrol etmelidir. Genellikle kötü niyetli suçlular, web sitelerini yakın markaja alarak pek çok kişinin kaynaklarını etki altına almaktadır.

Cryptojacking Nasıl Önlenir?

İnternet ortamında her türlü siber saldırıya açık halde olmak maddi ve manevi zararları beraberinde getiriyor. Yeni bir siber saldırı tehdidine karşı bilinçlenmeye çalışan kullanıcılar Cryptojacking nedir bilgisinin ardından bu suçun nasıl önleneceğine dair alınabilecek tedbirleri merak ediyor. Son yıllarda kolay kazanç yöntemi olarak sıkça tercih edildiği için sıkı bir anti virüs yazılımına sahip olmak gerekiyor. Sık sık sistem performansının gözden geçirilmesi ve olası saldırılar ile sistemin yavaşlayıp yavaşlamadığı kontrol edilmelidir.

Bilgisayar sistemleri tarafından sıkça bildirimlerle hatırlatılan güncellemeler mutlaka gerçekleştirmelidir. Aksi halde sisteminize karşı mevcut durumdaki saldırıları keşfetmek güçleşir. Artık pek çok kripto para madencisinin bildiği Cryptojacking nedir, kullanıcıların yazılım ve donanımlarını yüksek güvenlik önlemleri ile donatmalarına neden oluyor.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)