Chromium Nedir? Chromium Nasıl Kaldırılır?, chromium Google tarafından geliştirilen ve ücretsiz yayınlanan açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Bu özelliği genellikle kendi tarayıcılarını oluşturmak isteyen kullanıcılar tercih etmektedir.

Chromium Nereden İndirilir ve Kurulur?

Download-chromium.appspot.com linkin’den Desteklenen Platformlar kısmına girerek kendinize uygun işletim sistemini seçebilir ve indirebilirsiniz. ZİP’den çıkardığınız dosyalardan kendi işletim sisteminize uygun dosyayı bulduktan sonra çalıştırarak kurulum işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha sonra Chrome.exe ikonuna tıklayarak Chromium’u çalıştırabilirsiniz.

Chromium Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Chromium açık kaynak kodlu bir web tarayıcısının en genel ismidir. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız Tarayıcılardan olan Chrome , Yandex , Opera gibi tarayıcıların temeli Chromium’a dayanmaktadır. Chromium küçük bir tarayıcı olduğundan hızlı olduğu için kullanıcılar tarafından olumlu bir şekilde karşılanmaktadır.

Chromium Virüsü Nedir ve Nasıl Kaldırılır?

Chromium açık kaynak kodu olan bir tarayıcı olup chrome gibi otomatik güncellenmediğinden kötü niyetli kullanıcılar tarafından kodlar ile oynanarak virüs tehlikesi oluşturmaktadırlar. Kullanıcıların bu tür durumlardan uzak durmaları için Chromium uygulamasını orijinal sitesinden indirerek kurmaları önerilmektedir. Güncelleme durumunda yine aynı site üzerinden indirip güncelleme yapmaları kullanıcılar için daha sağlıklı olmaktadır.

Eğer sisteminize Chromium virüsünün bulaştığını düşünüyorsanız böyle bir virüsten kolay bir şekilde sıyrılmanız zor bir durumdur. Klasik anti virüs programları Chromium virüsü için yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle üst düzey bilgi sahibi değilseniz basit ve ücretsiz anti kötücül yazılım programları yeterli olacaktır. Kullanıcıları Chromium virüsü kaldırmak için en çok tercih ettiği programların bazıları Malwarebytes, Reimage ve Plumbytes Anti-Malware şeklindedir. Bu tür programları kullanarak Chromium virüsünden kurtulabilirsiniz.

Chromium ile Chrome arasındaki farklar nelerdir ?

Temel olarak Chromium açık kaynaklı bir tarayıcı olduğu için sık sık güncellenir fakat güncellemeleri kulanıcıların kendileri güvenli bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Bunun yanında

Chrome tarayıcısı Chromium’a göre otomatik güncellenmekte fakat chrome göre daha az güncelleme alan bir tarayıcı konumunda. Güncellemelerden hoşlanmayan kullanıcılar genel olarak Chromium’u tercih etmektedir.

Chrome obfuscate yani gizli kodlama tarayıcı olduğu için kullanıcılar özel bilgileri konusunda tereddüt yaşayabilmektedir . Chromium açık kaynaklı bir koda sahip olduğundan kullanıcılar için daha güvenli gelmektedir.

Chrome tarayıcılarda uzantı eklemek istediğinizde yalnızca Google Play Store’da bulunan uygulamalar dan yararlanmak zorunda kalmaktasınız bunun haricindeki uygulamalar engellenmektedir.
Chromium tarayıcıda herhangi bir engelleme bulunmamaktadır. İstediğiniz uzantıyı kullanabilmektesiniz.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)