Geniş bir kitleye ulaşmak için kullanılan kanala blog denir. Oluşturulan kişisel hesaplar ve sayfalar, weblogin’in kısaltması olan Blog kelimesi ile belirtilir. Kişisel blog sayfanız aracılığıyla hemen hemen her konu ve dil için ihtiyacınız olan verilere kolayca erişebilirsiniz. Web siteleri ve blog siteleri eş anlamlı olarak kullanılabilir.

Web siteleri denilince e-ticaret sitelerinden web arşivlemeye, haber sitelerinden kişisel bloglara kadar farklı konseptlere sahip birçok web sitesi türü bulunmaktadır. Blog, bu türlerden yalnızca birini önerir. Blog siteleri ile diğer siteler arasındaki temel fark, makalelerin tarihe göre sıralanmış bir formata sahip olmasıdır. Blogger ise bu makaleleri paylaşan ve oluşturan kişileri ifade eder. Kontrol edilmiş yazım hatası olmayan ve insanların ilgisini çekecek blog yazıları bu blog sitelerinde yer alır.

Blogcular Ne Yapar?

blogger ne demek
blogger ne demek

Fikir üretir, araştırma yapar, İçerik oluşturun, düzenler ve tanıtır. Makalelerine yeni okuyucular çekmek için reklam, e-posta pazarlama, sosyal medya ve diğer yöntemleri kullanır. İlgi alanları, ürünler veya hizmetler hakkında bilgi sağlar. Web sitesi trafiğini en üst düzeye çıkarmak için arama motoru optimizasyonu anahtar kelimeleri kullanır.

Blogcuları ve profesyonelleri web sitesi içeriği sağlamaya davet eder. Hedef kitlesin daha da çoğaltmak için sosyal medyadan ve diğer kanallardan gelen yanıtları cevaplar. Yeni okuyucular bulup çekmek ve ilgi çekici içerik oluşturmak için trendleri takip eder

Blogger Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

İyi bir araştırmacı olmanız gerekiyor. Bu alanda bir ilgi ve deneyime sahip olmanız gerekir. İletişim becerileriniz çok güçlü olmalıdır. İçerik oluşturmak ve oluşturmak için büyük bir yeteneğe ihtiyacınız var. Sosyal medya platformlarını etkin bir şekilde kullanmanız gerekiyor. İyi derecede MS Office programları bilgisine sahip olmalısınız. Temel HTML bilgisi gerektirir. İçerik yönetimi yazılımına aşina olmanız gerekir.

Blogcular Nerede İş Bulabilir?

Günümüzde blog yazarları, halihazırda bir işi ve  hobi olarak bir blogu olan insanlardır. Ancak, bazı şirketler blogcu olarak çalışır. Bir blogger olarak bir web sitesi başlatırsanız, kaliteli içerik girerseniz ve web sitenize çok sayıda ziyaretçi çekerseniz, reklamlardan para kazanabilirsiniz. Freelancer olarak içerik oluşturabilir ve satabilirsiniz. Aşağıdaki alanlarda da iş bulma imkanları vardır

 • içerik prodüksiyon şirketi
 • BT ve yazılım şirketleri,
 • Web tasarım şirketi

Blog Sitesi Açan Herkes Blogger Olacak Mı?

Blogger olmak için teknik bilgiye de ihtiyacınız var. Blogcular genellikle kendi içeriklerini gönderir (kurumsal veya kurumsal bir blog değilse). Bu nedenle bir blogger adını alabilmek için bloglama, güncellemeler, arama motoru optimizasyonu, reklam oluşturma, web analitiği gibi teknik konularda bilgi sahibi olmak önemlidir. Blogcuların meraklı olması gerekir. Bloggerların meraklı olduklarına, araştırma yaptıklarına, uzman görüşü aradıklarına ve bazen diğer bloggerlarla fikir alışverişinde bulunduklarına inanılmaktadır. Blogcular için ilginç ve akıcı bir blog tutmak büyük bir avantajdır.

Bir blog yazarının başarısının anahtarı, izleyici geri bildirimlerine dayalı bir strateji geliştirmek, okuyucularla iletişim kurmak ve popülerlik için önemli sorunları gündeme getirmektir. Doğru stratejiyi geliştirenler, giderek kitlelerini artıracak ve başarılı bloggerlar olarak anılacaktır. Yeniliğe açık, çeşitli ilgi alanlarına sahip, deneyimli, meraklı, iletişim becerileri güçlü, yazılı dil öğrenen, pazarlamada yaratıcı zekaya sahip, krizlerle baş edebilen kişiler blogger gibidirler.

Blogcular Nasıl Para Kazanıyor?

Bloglardan para kazanmak mümkündür. Blogger olmak için kaliteli, özgün ve ilgi çekici içerikle blogunuzun trafiğini artırmanız gerekir. Sitenize ne kadar çok kişi gelir ve blog yazıları takip ederse, sitenize o kadar çok reklam yerleştirebilirsiniz. Markalar ve bireylerle yapılan iş birlikleri bireylere para olarak iade edilebilir.

Bir blog tanıtım, pazarlama ve reklamcılık gibi faaliyetler için bir araç olarak kabul edildiğinde gelir artar.  Bloglarını medya olarak kullanan yazarlar, diğer medyalara da yazabilirler. Köşe yazarlığı, içerik yazımı, kurgu, konsept danışmanlığı gibi alanlarda isim verebilirsiniz. Blogcular, uzmanlık alanlarına göre yeni hizmetler de sunabilirler. Örneğin, moda blogcuları bir stil kariyeri yapabilirler.

Blogcular sadece bloglarından para kazanamazlar, aynı zamanda barındırma, modelleme veya markalar için ünlü bir yüz haline gelerek para kazanabilirler. Bloglama kariyerleri bir anda olmaz ve uzun süre sabır ve çaba gerektirdiği söylenir. Bu nedenle birçok blogger gelir düzeyine ulaşana kadar bu işi hobi olarak sürdürür.

Blog Yazarlarının Para Kazanma Teknikleri

Blog yazarlarının para kazanmak için kullandıkları çeşitli teknikler vardır. Pazarlama, reklam ve promosyon olarak kategorize edilebilecek faaliyetler şunlardır:

 • Promosyon içeriği yayınlayarak: Blog yazarları, ürünlerini ve hizmetlerini tanıtarak markalardan para kazanabilirler. Ayrıca Google Adsense üzerinden sitenize reklam alabilirsiniz.
 •  Backlink Satarak: Yüksek sıralamalı ve okunabilir sayfalardan başka web sitelerine link vererek para kazanabilirsiniz. Ancak çok fazla outlink varsa sayfanın backlink değeri düşecektir.
 •  Ürün Satarak: Blogcular, kendi markalı ürünlerini veya tasarımlarını web siteleri üzerinden satarak para kazanabilirler.
 •  İştirakler: Müşteriler, kişisel sayfalarından bir blog aracılığıyla şirketin satış sayfasına yönlendirilebilir. İlgili sayfa ile hedef sayfa arasında yönlendirme yapmanızı öneririz.

Ne Tür Bir Blogunuz Var?

Farklı web sitesi türleri gibi, farklı blog türleri de içeriğe göre kategorilere ayrılır. Blog türü, blog yazarının uzmanlığını gösterir. Blogcular kendilerine veya kurumlara içerik hazırlayarak bloglar çalıştırır.

 • Şirket Blogları: Hemen hemen her şirketin, şirketiniz hakkında bilgi verebileceğiniz ve hedef kitlenizle paylaşabileceğiniz bir blog sitesi vardır. Sayfalar, okuyucularınızla bağlantı kurmanıza ve sitenize trafik çekmenize yardımcı olur.
 • Kişisel Blog: Blog yazarlarının bireysel deneyimlerine ve görüşlerine odaklanır. Birden fazla konuda insanların ilgi alanlarına odaklanan makaleler içerebilir.
 • Hobi Amaçlı Blog: Blogcuların hobileri etrafında şekillenir. El işleri, dekorasyon, hobiler ve aktiviteler blog konularıdır.
 • Seyahat Bloğu: Gezi blogu olarak da bilinir, ziyaret ettiğiniz ve gördüğünüz yerleri tanıtır. Turistik yerlerde yeme içme gibi konular alt yazıdır.
 • Moda Blogları: Moda trendleri, moda etkinlikleri ve stil önerileri bloğun ana konularıdır.
 • Teknoloji Blogu: Blog, yeni ürün lansmanlarını, testleri ve en son teknoloji haberlerini ve geliştirmelerini kapsar.

Blog Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Blogların belirli kuralları vardır. Blogun türüne, hedef gruba ve konuya bağlı olarak kurallar açıktır. Kurumsal bloglar daha mesafeli bir dil kullanır, ancak kişisel bloglar marka hakkında endişelenmeden daha samimi yorumlar yapmanızı sağlar. Eleştirileri ve olumsuz deneyimleri de içerebilir. Elbette her tür blog için yazı dilinin gramer kurallarına uymak çok önemlidir.

Başarılı olmak için muhabirlerin bir stratejiye ve kısa ve uzun vadeli hedeflere sahip olmasının önemli olduğuna inanılmaktadır. Amacınız satışları artırmak ise, bağlantı kurmaya çalışırken farklı bir konuşma şekli kullanılır. Güncel sorunları ele almak için blogunuza sık sık içerik göndermeniz gerektiğine inanılıyor. Blogcular, hedef grupları için ilgi çekici konular ve harika görseller bulma görevine sahiptir.

Blog yazarken içeriğin yayınlandığı platformun algoritmasına uygun olması gerekir. Bu nedenle blog yazıları kolay okunur ve arama motoru optimizasyonu ile uyumlu olmalıdır. SEO uyumluluğu, arama motorlarında üst sıralarda yer alan blogların tıklanma sayısını artırdığı için dikkate alınması gereken şeylerden biridir.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)