Blog, bir veya daha fazla konuda düzenli olarak güncellenen içeriği içeren bir web sitesi veya sitenin bir parçasıdır. Bu terim, bir web sitesindeki bilgilerin kaydı anlamına gelen “web kaydı”nın kısaltmasıdır. Blog içeriği genellikle blog gönderileri adı verilen bireysel web sayfalarındaki makaleler şeklini alır. Bu makale bir giriş örneğidir. Blogun ana sayfasında, en yeniden en eskiye doğru ters kronolojik sırada sunulan bu girişlerin bir koleksiyonunu bulabilirsiniz.

Blog Ne içindir?

Blog Nedir?

Bloglar ilk ortaya çıktığında, insanlar onları öncelikle deneyimler ve ilgi alanları gibi kişisel bilgileri paylaşmak için kullandılar. Örneğin, blog teriminin yaratıcısı Jorn Barger, Robot Wisdom web sitesinde İnternet kültürü ve teknoloji trendleri hakkında makaleler yayınlamıştır.

İçeriğin türü çok daha çeşitli olmasına rağmen, bir blogun işlevi bugüne kadar aynı kalmıştır. Birçoğu kişisel nedenlerle bir blog başlatırken, bazıları bunu başkalarını belirli bir konu hakkında eğitmek veya profesyonel bir çevrimiçi varlık oluşturmak için yapar.

Örneğin, editör danışmanı Jane Friedman, yazar olarak yaptığı çalışmalar hakkında blog yazıyor. Amaç, hevesli yazarların bir metin yapmasına yardımcı olmak olsa da, blog aynı zamanda bir endüstri lideri olarak öne çıkıyor.

Birçok kuruluş ve işletme, blogları bir pazarlama kanalı olarak kullanır. İçeriğiniz, sektörünüzden hedef pazarınızın ilgisini çekebilecek bilgilere odaklanma eğilimindedir. Bu durumda, blog genellikle tek bir yönetici yerine birden çok yazardan oluşan bir ekip tarafından yürütülür.

Blog ve Web Sitesi Arasındaki Fark

 

Bir web sayfası bir kişi, grup veya konu hakkında statik bilgiler sağlarken, düzenli olarak yeni içeriği öne çıkarmak için bir blok kullanılır.

Ana içerik, ziyaretçileri şirketin yazım ve düzenleme hizmetleri hakkında bilgilendiren sayfalardan oluşur. Bu bilgiler, güncellenmesi gerekmedikçe uzun süre değişmeden kalabilir. Bu arada, blok bölümü, okuyucuları kitap yazma ve yayınlama konusunda eğitmek için birkaç günde bir yeni girişler ekler. Blok genellikle şirket web sitesinden daha sık güncellenir.

Ek olarak, blok gönderilerinde genellikle okuyucular ve yazar arasında bir iletişim hattının kurulabileceği bir yorum bölümü bulunur. Bu öğe, tipik olarak izleyici katılımını teşvik etmediği için tipik bir web sayfası içerisinde nadirdir. Kullanıcı deneyimi de bir bloğun ana amacı olmasa da yine de iyi bir web sitesinin temel unsurudur. Kötü tasarım ve gezinme, ziyaretçilerin içeriğinizde gezinmesini zorlaştırabilir ve okuyucular olarak etkileşimlerini daha da karmaşık hale getirebilir.

Blok Sahibi Olmanın Faydaları

 

Küçük ölçekte blok yazmak söz konusu olduğunda, blok yazmanın ana avantajı, benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla bağlantı kurma yeteneğidir. Ancak, blok yazmayı bir sonraki seviyeye taşırsanız elde edebileceğiniz başka faydalar da vardır.

Doğru stratejiyle blok yazmak, para kazanmak gibi çeşitli fırsatların kapılarını açabilecek bir kitle oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca blok yazmak, kişisel bir marka oluşturmanın harika bir yoludur. Birçok profesyonel blok sayesinde bugün bir iş bulmayı bile başarmıştır. Becerilerinizi ve bilginizi sergileyen bir blog, kalabalığın arasından sıyrılmanızı sağlayabilir ve işverenleri güvenilirliğinize ikna edebilir.

Bir işletme için blok yazmak, bir web sitesinin çevrimiçi görünürlüğünü artırmanın harika bir yoludur. Raporlar, bloğu olan web sitelerinin arama motorlarında indekslenen sayfalarının %434 daha fazla olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, ilk SERP sayfalarında görünme ve organik web sitesi trafiği alma şansınız çok daha yüksektir.

Bunu görünce, marka görünürlüğünü artırmak için blok gönderilerinin neden en önemli içerik biçimi olduğunu anlamak kolaydır. Bloğunuza ne kadar çok kişi başvurursa, yeni müşteriler edinme olasılığınız o kadar artar.

Ayrıca, blok bölümü olan ticari web siteleri, olmayanlara göre %97 daha fazla geri bağlantı alabilir. Gelen bağlantılar, bir sitenin etki alanı yetkilisini artırmak ve bir endüstri yetkilisi olarak bir marka oluşturmak için de gereklidir. Blok ve SEO, karlı bir pazarlama stratejisidir. Pazarlamacılar, çevrimiçi reklamcılıkta yaptıkları kadar bloklara para harcamak zorunda değiller. Ek olarak, istatistikler, blog içeriğine öncelik vermenin pozitif yatırım getirisi sağlama olasılığının 13 kat daha fazla olabileceğini gösteriyor.

Örneklerle Bazı Tür Bloklar

 

Kişisel blog, bu tür blog sitelerinde, hedef kitleden ziyade blogger’a odaklanılır. Yazar genellikle yaşamları, ilgi alanları veya hobileri hakkında günlük girdileri veya yorumlar oluşturur. Bu blog türü kişisel kullanım için olduğu için genellikle birden fazla konuyu kapsar. Blogcu, ilgilendiğinde çok çeşitli konular hakkında konuşmayı seçebilir. Niş blog, bir niş blog tipik olarak blog yazarının hobileri, becerileri ve bilgisi ile ilgili bir dizi belirli konuya odaklanır. Örneğin, tutkulu bir okuyucuysanız, blogunuz yalnızca kitapla ilgili içerikten bahsedebilir. Nişin kapsamı, blog yazarının tercihlerine bağlıdır. Niş blog ile kitap bloğu örneğinde yazar konuyu daha da daraltabilir ve bir veya iki türe odaklanabilir.

Aşağıdaki nişler blog topluluğunda çok popülerdir:

Seyahat blogu. Bu kategorideki blogcular seyahatleriyle ilgili hikayeler paylaşır, diğer gezginlere tavsiyelerde bulunur ve destinasyon rehberleri sağlar. Ünlü bir örnek, yalnız kadın gezginlerin yolculuklarına odaklanan The Blonde Abroad’dır.

Moda bloğu. Bu niş, en son giyim trendleri, stil ipuçları ve satın alma rehberleriyle ilgilidir. Sağlık ve zindelik blokları. Bu nişteki en yaygın makale türleri arasında egzersiz listeleri, besin açısından zengin tarifler ve zihinsel sağlık ipuçları bulunur. Yemek bloğu. Bu nişte, blogcu tarifleri, restoran kılavuzlarını veya mutfak ekipmanı incelemelerini paylaşabilir. Yemek bloguna iyi bir örnek, on veya daha az malzeme içeren tariflere odaklanan sayfalardır. Kişisel finans bloğu iş, bütçeleme ipuçlarından ek gelir fikirlerine kadar para yönetimi etrafında döner. Yaşam tarzı blogları. Bu niş, moda ve güzellik veya yemek ve seyahat gibi blog yazarının ilgi alanlarıyla ilgili birçok konuyu bir araya getirir. İyi bir örnek, stil, tasarım ve annelik hakkında bir blog olan A Cup of Jo’dur.

İş Bloğu

 

Bu blog türü, blog bölümü olan herhangi bir ticari web sitesini içerir. Temel amaç, hedef kitleyi ilgi alanları veya endişeleri ile ilgili içerik yayınlayarak çekmektir. Bazı şirketler, kuruluşlarındaki herhangi bir değişiklik hakkında kullanıcılarını bilgilendirmek için blogları da kullanır.

Bir iş bloğunun harika bir örneği Mailchimp’tir. Dijital pazarlama yazılımınızı kullanmaya ilişkin pazarlama ipuçları ve kaynakları sunar. Ayrıca, işinizin etkinliğini göstermenin harika bir yolu olan araçlarını kullanan müşterilerin başarılı örnek olaylarını da kapsar. Toggl üretkenlik yazılımı ayrıca harika bir iş bloğuna sahiptir. Blog gönderileri, işe alma, ekip yönetimi, şirket kültürü ve proje planlaması gibi rolleriyle ilgili konulara odaklanır.

Ortaklık bloğu, bu blog türü bağlı kuruluş pazarlamasına, yani üçüncü bir tarafın ürün ve hizmetlerini çevrimiçi bir platformda tanıtma uygulamasına dayanmaktadır. Blogcu genellikle blog gönderilerinde kullanıcıları şirketin çevrimiçi mağazasına yönlendiren bir bağlantı sağlar. Birisi tıklayıp bir satın alma işlemi yaptığında, blogcu bir komisyon alır. Bir bağlı kuruluş bloğundaki tipik gönderiler, ürün incelemelerini, satın alma önerilerini veya “en iyiler” listelerini içerir. Bazı bağlı kuruluş blogları, Outdoor Gear Lab gibi bir alana odaklanabilir. Bu WordPress web sitesi yalnızca dış mekân seyahat ekipmanlarını inceler ve çoğunlukla Amazon ürünlerini içerir. The New York Times’ The Wirecutter gibi çeşitli kategorilerden ürünleri içeren bağlı kuruluş blogları da vardır.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)