Alan Adı Nedir, internette yer alan tüm sitelere ulaşımın sağlanması adına web sitelerin alan adı yani ismi bulunmaktadır. Global olarak bilinen adı ise domain yani alan adı ile arama motorlarında gerçekleştirdiğimiz arama sonucunda ulaşmak istediğimiz siteleri bulabiliriz. Her alan adının yanında uzantılar bulunmaktadır. Bu uzantılar .com, .net, .org, .info, .com.tr, net.tr vb. olabilmektedir. Arama motoruna ya da adres çubuğuna alan adı ve uzantının yazılması ile ulaşmak istediğimiz siteye ulaşabiliriz.

Bununla birlikte internette yer alan her sitenin rakamlardan oluşan bir adresi de bulunmaktadır. Rakamlarda oluşan adresini arama çubuğuna yazmanızla birlikte de siteye giriş sağlayabilirsiniz. Rakamlarla her siteyi ezberlemek zor olacağı için sitelere alan adı kullanılarak giriş sağlanmaktadır.

Domain Uzantısı Nedir?

Alan adlarının uzantıları alan isminin noktadan sonra gelen kısmıdır. En popüler olarak kullanılan domain uzantıları com, net ve org uzantılarıdır. Popüler uzantılarla birlikte yüzlerce domain uzantısı da bulunmaktadır. Bu uzantılar kötü niyetli kişilerin domain piyasasını etkilemek istemeleri sonucu ortaya çıkan “Public-Root” isimli uluslararası domain federasyonuyla birlikte ortaya çıkmıştır.

Domain Neden Önemlidir?

Domainler size ulaşımın kolay bir şekilde sağlanması için önemlidir. Sahip olacağınız domain adının kısa ve akılda kalıcı olması da size erişimi hızlı ve kolay bir şekilde sağlanması için önemlidir. İyi bir domain adı ile daha çok ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

Domain Uzantıları SEO’ya Etki Eder mi?

SEO çalışmaları sahip olduğunuz sitenin arama motorlarında diğer sitelere göre daha üst sıralarda yer almasını ve sizin tercih edilmenize yardımcı olan bir çalışmadır. SEO çalışmalarının domain uzantılarına olumlu veya olumsuz herhangi bir katkısı, etkisi bulunmamaktadır. Bu durum yapılan birçok test ile de kanıtlanmış bir durumdur.

Alan Adı Nasıl Satın Alınır?

Alan adı sahibi olmak için 1-10 yıl arasında kiralamanız gerekmektedir. Bu durumu ucuz domain satan firmalardan kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz. Ucuz ve uygun fiyatlar ile alan adı satın almak istiyorsanız hostingdunyam.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Alan adı satın almak için ziyaret ettiğiniz sitemizde bir üyelik oluşturmak yeterlidir. Daha sonra almak istediğiniz alan adını sorgulatabilir ve eğer sorgulattığınız alan adı boştaysa satın alma işlemlerini gerçekleştirerek alan adınıza sahip olabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. 1 ila 10 yıl arasında kiralama, satın alma yapabilirsiniz. Bu sürelerde alan adı tamamen sizin kontrolünüzde olmaktadır. Süresini uzatmaya devam ettikçe sizden başkası alan adınızı alamaz, kullanamaz.

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)