Alan adı ne zaman düşer? Düşen alan adını almak için ne zamana kadar beklemeliyim? Alan adlarının boşa düşme sürecini sizler için ele aldık.

Alan adı satın alan kullanıcılar aslında alan adlarını satın almazlar, satın alırken belirledikleri sürece(1 yıl, 2 yıl, 5 yıl gibi) alan adlarını kiralarlar. Bundan dolayı kira süresi dolan alan adları bir süre sonra boşa düşerek, diğer kullanıcılar tarafından tekrardan kullanılabilir hale gelirler.

Takip ettiğiniz bir alan adı var ve Whois üzerinde süresinin çok az kaldığını gördünüz. Tabi domain sahibi, kira süresini tekrar uzatmaz ise alan adı ne zaman düşer?

Alan Adı Düşme Aşamaları

  • Active Status(Aktif Durum): Alan adı bu durumda ise henüz süresi sona ermemiş, halen daha alan adı sahibinin kullanımında aktif bir alan adıdır.
  • On-Hold Status(Beklemede): Alan adının süresi bittikten sonra başlayan ilk süreçtir. Bu süreçte alan adı beklemeye alınır ve ilk 5 gün(TLD tipine göre süreler değişiklik gösterebiliyor), com / net / org gibi alan adlarında herhangi bir ceza ödemeden alan adı süresi uzatılabiliyor. Bu durum da domain kayıt firmalarına göre değişmektedir. Bu süreçte bir uzatma işlemi gerçekleşmez ise 40 gün boyunca alan adı sahibi tekrardan alan adını uzatabilsin diye cezalı tutarla alan adını yenileyebilirler. Kısacası On-Hold durumu 30-45 gün sürebilmektedir.
  • Redemption Period(Son Kurtarma Aşaması): ICANN tarafından alan adı sahibine, alan adını kurtarması için son olarak bir şans tanımlanmaktadır. Ancak burada maliyetler oldukça yükseliyor. Alan adını bu aşamada yeniden uzatmak isteyen alan adı sahibi için maliyet 80 USD’ye kadar çıkabiliyor. Bu süreçte de alan adı sahibine kayıt için 30 gün süre tanımlanmaktadır.
  • Pending Delete(Silinme Aşaması): Bu süreçte domain sahibi alan adını kurtaramamaktadır. Sürecin tamamlanması durumunda alan adı tamamen boşa düşer ve artık diğer kullanıcılar tarafından kayıt yapılabilir duruma geçer. Bu süreç 5 gün sürebilmektedir.

Aşamalardan anlayacağımız üzere alan adının süresinin dolduğu günden itibaren domain’in boşa düşmesi 80 güne sürebiliyor.

Alan adları, firmanızın internet üzerindeki kimliğidir. Bunun için önemi büyüktür. Eğer bir alan adı sahibi olarak alan adınızın ne zaman düşeceğini öğrenmek ve ona göre yenileme işlemi yapmak istiyorsanız içeriğimizden faydalanabilirsiniz ancak firmanız sizi zaten SMS ve E-posta yöntemleri ile uyarı bildirimleri gönderiyor olmalıdır. Bunun yanı sıra müşteri panelinizde bulunan “alan adları” bölümünden de alan adınızın durumunu sorgulayabilir, Whois sitelerinden de alan adınızın süresinin dolmasına ne kadar gününün kaldığını görebilirsiniz.

Tabi bir alan adını takip ediyor ve ne zaman düşeceğini de tahmin ediyor olabilirsiniz. Bu durumda da kaçıramayacağınız bir alan adının ne zaman düşeceğini merak ediyor olabilirsiniz. O zaman makalemiz tam olarak size göre! Alan adlarının düşme periyotlarını ele aldığımız makalemizden faydalanarak, takip ettiğiniz alan adının ne zaman düşeceğini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu takibi yapmak istemezseniz, sitemizden backorder hizmeti satın alarak, domain boşa düşer düşmez, sizin için kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz.

 

0 CommentsClose Comments

m

Newsletter Subscribe

Get the Latest Posts & Articles in Your Email

We Promise Not to Send Spam:)